Aké právomoci má revízor v MHD?

Multifunkčný automat, cestovný lístok, revízor
ilustračné: SITA, dpb.sk

Na Facebooku sa objavila fotografia s vyjadrením JUDR. Dušana Korga z Akadémie PZ SR k postaveniu revízorov MHD. Hoci je fotografia už staršia, rozpútala sa okolo nej diskusia ohľadom toho, aké práva vlastne revízori majú.

„Revízor v MHD je obyčajným zamestnancom bez akýchkoľvek privilégií. Vo svojej činnosti má postavenie radového občana a v nijakom prípade nemá charakter verejného činiteľa,“ uvádza sa vo vyjadrení.

„Z toho vyplýva, že voči občanovi, ktorý cestuje v hromadnom prepravnom prostriedku, nemá výnimočné oprávnenia, ktorými by mohol zasahovať do jeho základných ľudských práv zaručených Ústavou SR. Spravidla takýto zásah môžu vykonať iba verejní činitelia, ale len vtedy, ak to výslovne povoľuje zákon,“ vysvetľuje ďalej.

„DPB, a.s. sa riadi Zákonom o dráhach a Zákonom o cestnej doprave – z nich vyplýva aj Prepravný poriadok IDS BK a Tarifa, kde sú stanovené pravidlá, ktorými sa revízori riadia,“ uviedla pre Bratislavaden.sk hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová.

Podľa právnika zákon neurčuje žiadnu sankciu v prípade nesplnenia povinnosti cestujúcich voči zákonom o prepravných prostriedkoch. Škoda, ktorú konkrétny cestujúci – neplatič podľa neho spôsobí je minimálny, preto ju nemožno považovať za priestupok ani a trestný čin. „Preto nie je možné proti takejto osobe postupovať ako proti páchateľovi a obmedzovať jej ústavné práva, ako je právo na osobnú slobodu, voľný pohyb a pod., pretože to nijaký zákon v takomto prípade nepripúšťa, ale naopak, chráni občana tým, že nezákonne porušenie jeho práv vyhlasuje za trestný čin,“ píše sa vo vyjadrení.

Podľa tohto vysvetlenia revízor nemá právo vymáhať doklady od cestujúceho a nemá právo ho zadržiavať v dopravnom prostriedku, ak z neho chce vystúpiť.

Ako však uviedla hovorkyňa: „Každý cestujúci bez platného cestovného lístka, musí strpieť prebiehajúcu kontrolu. Ak sa nevie alebo odmietne preukázať dokladom totožnosti, ktorý je potrebný na vypísanie pokuty, musí byť privolaná policajná hliadka.“

„Súčasná legislatíva neumožňuje revízorom pri výkone kontroly dotknúť sa cestujúceho, rovnako to nemôže ani vodič. Z tohto dôvodu sprevádza revízorov SBS služba, ktorá v zmysle zákona môže agresívnych cestujúcich spacifikovať. Revízor totiž nemá status verejného činiteľa, práve preto sú sprevádzaní zamestnancami SBS služby,“ dodala.

Podľa prepravného poriadku, ktorý možno nájsť aj na stránke Dopravného podniku Bratislava, a. s., cestujúci, ktorý do vozidla MHD nastúpi bez lístka porušuje zmluvné podmienky. „Cestujúci je povinný na vyzvanie oprávnenej osoby dopravcu kedykoľvek počas prepravy a to aj v okamihu vystúpenia predložiť cestovný lístok ku kontrole. Cestujúci, ktorý sa na vyzvanie podľa bodu A.14.3 nemôže preukázať platným cestovným lístkom, je povinný zaplatiť dopravcovi okrem cestovného aj sankčnú úhradu v zmysle Cenníka uvedeného v prílohe 1,“ uvádza sa v prepravnom poriadku.

Revizor.jpg
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1622666894411959&set=gm.1250313211684461&type=3&theater

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk