Národný beh Devín - Bratislava
ilustračné: SITA

Jubilejný 70. ročník Národného behu Devín – Bratislava sa skončil maďarským triumfom. Medzi mužmi prekvapujúco zvíťazil výkonom 35:48 min László Gregor, v ženskej kategórii obhájila triumf spred roka Zita Kácserová (40:28 min).

Súťaž mužov na 11,625 km dlhej trati spod devínskeho brala vyhral suverénne Gregor, ktorý presne o minútu zdolal držiteľa víťazného hetriku z ostatných edícií a rekordéra podujatia Joela Mwangiho. Tridsaťjedenročný Keňan z Nairobi, ktorý rovnako behá za maďarský Benedek Team, začal približne od polovice trate bojovať s veľkou krízou a do cieľa v bratislavskom prístave už len doklusal.

Gregor dovŕšil pódiovú postupku na Devín – Bratislava, ale nepriblížil sa k traťovému maximu 34:00, ktoré predviedol v roku 2014 práve Mwangi.

Najlepší Slovák bol v aktuálnom ročníku špecialista na triatlon Matúš Verbovský (ŠK Atléti BS Banská Štiavnica), ktorý si však dobre počína aj v atletických súťažiach. Dobehol tretí za 37:17 min.

Zita Kácserová premenila piatu účasť na piate pódiové umiestnenie a zároveň dosiahla čistý víťazný hetrik. V roku 2012 bola druhá, 2014 tretia a v ostatných troch ročníkoch nenašla premožiteľku.

Za víťazkou sa zoradila silná štvorica slovenských bežkýň, z ktorej mala najviac síl tiež už triatlonistka Nikola Čorbová (KAMI PROFIT), ktorá sa však vlani neúspešne pokúšala kvalifikovať na OH v Riu de Janeiro v maratóne. Tretia dobehla Lucia Kovalančiková (VŠC Dukla Banská Bystrica).

Na 70. ročníku obľúbeného behu Devín – Bratislava bolo prihlásených dovedna 7 536 bežcov, na klasickom Devíne 6 773 (odštartovalo 6 002) a na „Malom Devíne“ 763 (odštartovalo 683).

Úradujúci olympijský víťaz v chôdzi na 50 km Matej Tóth bol štartérom „Malého Devína“ (2 600 m) a napokon ho aj odbehol. „Na Devíne som bol aj minulý rok, mal som tu autogramiádu a povzbudzoval som bežcov. Bol som tiež pri vyhlasovaní víťazov. Tento rok som si ho prvýkrát odbehol. Aj keď iba ten malý Devín,“ povedal olympijský víťaz v chôdzi  Matej Tóth na margo svojej premiéry na Devíne.

„Pôvodne som uvažoval, že pôjdem celý Devín, hoci by to trochu nabúralo môj tréning. Ale potom som si povedal, že pre tie deti bude lepšie, ak pôjdem s nimi ich Malý Devín, ktorý som štartoval. Malo to pre nich väčší význam ako pre tých 6 000 ‚makačov‘ v Devíne, ktorí tam išli trhať asfalt,“ tvrdil s typickým širokým úsmevom 34-ročný rodák z Nitry.

Výsledky 70. ročníka Národného behu Devín – Bratislava (11 625 km):

MUŽI: 1. László Gregor (Maď./Benedek Team) 35:48 min, 2. Joel Mwangi (Keňa/Benedek Team)) 36:48, 3. Matúš Verbovský (ŠK Atléti BS Banská Štiavnica) 37:17, 4. Branislav Šarkan (MKŠS Kysucké Nové Mesto) 37:24, 5. Imrich Pástor (AK Slávia TU Košice) 37:33, 6. Marek Hladík (Slávia Trnava/autozeriavy.com, všetci SR) 37:57.

ŽENY: 1. Zita Kácserová (Maď./Benedek Team) 40:28 min, 2. Nikola Čorbová (KAMI-PROFIT) 42:01, 3. Lucia Kovalančíková (VŠC Dukla Banská Bystrica) 42:53, 4. Zuzana Durcová (Spartak Myjava) 43:10, 5. Petra Fašungová (VŠC Dukla) 43:49, 6. Lucia Beláková (AFK NOvé Mesto n/V./Sporko Sport Team) 44:49.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.