Historické „esemesky“ z druhej strany pohľadníc Starej Bratislavy #5

Pohladnica stara bratislava eli mihalovicova.jpg
Eli Mihalovičová

V starom prešporskom podhradí mali židia v minulosti svoju modlitebňu. V roku 1862 ju zbúrali a postavili si na jej mieste honosnú synagógu, ktorú vysvätili v roku 1864. Jej staviteľom bol Ignác Feigler a navrhol ju v orientálnom štýle, s vežou ukončenou cibuľovitou strechou.

Ortodoxným židom sa však nepáčila, preto bola strecha nahradená iným tvarom. Okolo budovy bolo liatinové oplotenie, ktoré oddeľovalo ulicu od tzv. „čestného nádvoria“ – malý priestor pred vstupom do chrámu. Synagógu poškodili Nemci počas druhej sv. vojny a prestala sa používať na pôvodný účel. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia bola zbúraná, ako väčšina schátralých budov v bratislavskom podhradí, čím vznikla paradoxná situácia. Uvoľnené pozemky umožňovali výstavbu v duchu zachovania pôvodnej zástavby. Bohužiaľ sa tak nestalo a na Zámockej ulici dnes neexistuje „génius loci – duch starého Prešporku“.

Stara bratislava eli mihalovicova.jpg
Eli Mihalovičová

Na hornom obrázku je na linoryte od známeho umelca Karla Huga Frecha (1883 – 1945) pôvodná synagóga.

Keď som kupovala danú pohľadnicu, nevedela som ihneď identifikovať budovu, ktorá sa nachádza v pravom dolnom rohu. Vyzerala ako nejaký kostol, ale bez veže. Na moje veľké prekvapenie to bola budova starej židovskej synagógy na Zámockej ulici. Ide o netypický záber z hradného kopca a synagóga je na ňom zobrazená odzadu. Potešila som sa tejto „raritke“, ktorá samozrejme skončila v mojej zbierke.

Pohľadnica bola odoslaná 23. 4. 1920. Posielal ju Jeník zrejme svojej láske Liduške Polívkovej. Jeník píše, že už je v Bratislave „hotov“,  zajtra vybaví cestu do Smokovca a potom rovno ranným vlakom domov do Čiech – na Vinohrady. Celkom obyčajné „psaníčko“. Mňa však zaujala Jeníková posledná veta. Je v nej skoncentrované  veľké množstvo starosvetskej nehy a noblesy. Veď posúďte: „Zatím vzpomína a líbá Tvé ruce Tvůj navždy Jeník“. Dnes sa podobné „esemesky“  končia jednoslabičným  „pa“ alebo „maj sa“.

Pohladnica zadna strana stara bratislava eli mihalovicova.jpg
Eli Mihalovičová

Prajem príjemnú zábavu pri dešifrovaní „psaníčka“, zberateľka Eli.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk