Historické „esemesky“ zo zadnej strany pohľadníc Starej Bratislavy #4

Pohladnica stara bratislava michalska ulica.jpg
Eli Mihalovičová

Pozeráme sa na jednu z najstarších ulíc Starého Mesta, na Michalskú ulicu (pohľadnica je z roku cca 1920). Ulica, ktorá dostala pomenovanie po blízkom Kostole sv. Michala, vznikala postupným obstavaním významnej obchodnej cesty, smerujúcej zo severu Európy na juh až k rieke Dunaj.

Dominuje jej Michalská veža postavená v prvej polovici 14. storočia, ktorá bola viackrát prestavaná a do dnešnej podoby upravená v rokoch 1753 – 1758. V úctyhodnej výške 51 metrov sa na veži nad mestom vypína bronzová socha svätého Michala Archanjela s drakom, od bratislavského kotlárskeho majstra Petra Ellera.

Naľavo je vidno Szegnerovú kúriu (Michalská 7) a Jeszenákov palác (Michalská 3), napravo rodný dom významného slovenského architekta nemeckého pôvodu Franza Wimmera (Michalská 2).
Ale teraz sa poďme pozrieť na Michalskú ulicu v roku 1920, kde panuje zvláštna, pokojná atmosféra. Ľudia v zimnom oblečení prechádzajú ulicou pozerajúc ponuku v obchodoch, postávajú v hlúčikoch a diskutujú o nedávnych revolučných udalostiach, keď československí legionári obsadili mesto a nová vláda so sebou priniesla samé novoty.

Pred Szegnerovou kúriou sú zaparkované dva fiakre. Čakajú na zákazníka. Do Bratislavy prichádzajú v hojnom počte jej noví obyvatelia. Sťahujú sa hlavne z Čiech, ale aj z rôznych kútov Slovenska. „Uhorský Prešporok“ čakajú veľké zmeny.

Zadna strana pohladnice stara bratislava michalska ulica.jpg
Eli Mihalovičová

Aj slečna Krotilová z Příbrami, pisateľka našej pohľadnice, prišla do Bratislavy za prácou. Zamestnala sa ako poštová revidentka a dostala hneď pridelený poštový byt na Legionárskej ulici pri Račianskom mýte. Vonku je ešte chladno a jej zimný kabát už dosluhuje. Rozmýšľa: „Bylo by tak hezké mít na něm obarvenou kůžičku z králika“. Sadne si a napíše babičke.

Pani Školová chová v Brezovej Hore u Příbrami zajačikov a svojej vnučke už dávnejšie prisľúbila 12 zajačích kožušiniek na kabát, módny„muf“ a čiapku. Lenže sľúbená zásielka akosi mešká a vnučka urguje u babičky aspoň „tři kůže“. Zrejme sa chce čo najskôr poprechádzať v novom modeli kožušinkového kabáta po bratislavskom „korze“ a „nahodiť udicu“ na ženbychtivých mládencov.

Príjemnú zábavu pri čítaní „esemesky“ praje zberateľka Eli.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk