Kde v Bratislave bývajú ľudia pracujúci v sexbiznise či drogovo závislí? Najviac preferujú Petržalku

sexbiznis, prostitútky
Foto: ilustračné, Gettyimages

Naopak, najmenej ľudí s trvalým pobytom v Bratislave, ktorí sú členmi občianskeho združenia, žije v Lamači, Záhorskej Bystrici a vo Vajnoroch.

Údaje pochádzajú z výsledkov prieskumu o klientoch a klientkách bratislavského občianskeho združenia Odyseus, ktorými sú drogovo závislí a ľudia pracujúci v sexbiznise. Občianske združenie im pomáha už od roku 1997.

Prieskum zisťoval, kde títo ľudia bývajú. Občianske združenie vyzbieralo 381 dotazníkov a dostalo 282 jedinečných odpovedí. Otázky zodpovedalo 184 mužov, 96 žien a 2 transrodové osoby. Prieskum pracoval so vzorkou prevažne mladých ľudí do 30 rokov (34 ľudí malo viac ako 30 rokov).

Trvalý pobyt v Bratislave

Väčšina klientov a klientiek združenia má trvalý pobyt mimo hlavného mesta (73 ľudí). Do kolónky trvalý pobyt uviedli obce Zlaté Klasy, Dunajskú Stredu, Stupavu, Senec, Žilinu či Trenčín.

Ak sa pozrieme na ľudí s trvalým pobytom v Bratislave, najviac ich býva v Petržalke. Potvrdilo to 57 ľudí v prieskume, čo predstavuje podľa združenia 172 ľudí za rok.

Vrakuňa skončila ako druhé najčastejšie miesto trvalého pobytu v hlavnom meste – uviedlo to 38 ľudí. Nasledoval Ružinov (21 ľudí), Staré Mesto (19 ľudí), Nové Mesto (18 ľudí) a Podunajské Biskupice (18 ľudí). Naopak, najmenej ľudí s trvalým pobytom žije v Lamači (3 ľudia), Záhorskej Bystrici (3 ľudia) a vo Vajnoroch (3 ľudia).

Najčastejší pobyt cez deň

V realite sa môže človek vyskytovať mimo svojho trvalého pobytu. Prieskum ukázal taktiež to, kde v Bratislave klienti a klientky združenia trávia čas cez deň.

Na území Vrakune sa pohybujú najviac, uviedlo to 78 ľudí. Na druhom mieste skončil Ružinov (49 ľudí) a na treťom mieste Staré Mesto (48 ľudí). V Rusovciach trávia čas ľudia najmenej (3 ľudia).

Bezdomovectvo vs. majú domov

Oblasť, ktorou sa prieskum zaoberal, je aj to, či títo ľudia majú strechu nad hlavou alebo prespávajú pod holým nebom. Mohli si zvoliť taktiež možnosť, či im hrozí strata bývania.

Bez domova je 66 ľudí. Uviedli, že prespávajú na ulici, napríklad v parku či na stanici (30 ľudí). Ďalších deväť využíva služby nocľahární. V ubytovniach a krízových centrách zaspáva v noci 27 ľudí.

Strata bývania hrozí 95 ľuďom. Niektorí prespávajú u kamarátov a rodiny (29 ľudí), iní bývajú dočasne v chatke alebo garáži (64 ľudí). Domov má 119 ľudí v podobe podnájmu, vlastného bytu alebo bývania s partnerom či rodinou.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk