Kunsthalle pozýva na akcie venované Filkovi pri príležitosti jeho nedožitých 80-tich narodenín

VÝSTAVA: Stano Filko: 5.D. – Plato
ilustračné SITA

Prípravu výstavy Stana Filka podnietila symbolická príležitosť jeho nedožitých 80-tich narodenín v júni tohto roka, výber z jeho tvorby sa dá vidieť do záveru augusta.

BRATISLAVA 18. júla – Jednu z osobností slovenskej výtvarnej avantgardy druhej polovice 20. storočia Stana Filka približuje verejnosti do 27. augusta Kunsthalle Bratislava vo svojom sídle na Námestí SNP 12. K výstave nazvanej „2037“ sa tento týždeň uskutočnia dve sprievodné akcie, najskôr v stredu pre dospelých a potom v sobotu aj pre deti.

Na diskusia O Filkovi s Marenčinom a Ondzikom pozýva kunsthalle v stredu 19. júla o 18:00. V rozhovore s kurátorkou Ninou Vrbanovou počas nej priblížia osobnosť a tvorbu slovenského výtvarníka jeho dlhoročný priateľ a fotograf Martin Marenčin a dokumentárny fotograf a lekár Jozef Ondzik. Účastníci akcie nahliadnu do fotografických archívov hostí a vďaka nim bližšie spoznajú dielo umelca.

Umeleckému dielu Stana Filka je venovaný aj sobotňajší program v Kunsthalle Lab. O 10:00 sa tu začnú tvorivé dielne pre deti. Podujatie pre rodičov s deťmi od 3 do 10 rokov je venované jednej z tém Stana Filka Noemova archa, na ktorej biblický Noe prevážal zvieratá každého druhu. „Na rodinnom programe budeme objavovať symboliku farieb, s ktorými autor pracoval a spoločne si navrhneme, koho a čo by sme umiestnili do jeho rakiet pri ceste do vesmíru,“ avizuje kunsthalle a prihlášky na akciu očakáva na e-mailovej adrese: vzdelavanie@kunsthallebratislava.sk.

Prípravu výstavy Stana Filka podnietila symbolická príležitosť jeho nedožitých 80-tich narodenín v júni tohto roka. Názov výstavy „2037“ je odkazom na futuristicko-utopistický akcent neskorej tvorby Filka po roku 2000. V tejto vrcholnej fáze usiloval o vyjadrenie univerza prostredníctvom spektra 12 farieb a jeho syntézy vo forme inštalácií, objektov, ale aj komornejších prác na papieri, pripomína Kunsthalle Bratislava.

Filkovou túžbou bolo podľa kurátorky výstavy Niny Vrbanovej postihnúť v symbolike farieb všetko, od pozemského bytia až k spiritualite. Výber prezentovaných diel ukazuje priestorové, plošné a tiež konceptuálne diela. Nosnú líniu výstavy tvorí stĺporadie 12 plechových objektov – rakiet. „Každý objekt samostatne podľa maľovanej farebnej špirály symbolizuje jednu z čakier a spoločne zároveň vyjadrujú kontinuitu a súvzťažnosť celku bytia. Obraz priestorového myslenia umelca na výstave dopĺňa aj strieborný nafukovací balón – guľa, ktorá svojím tvarom asociuje glóbus či planétu, ktorá zosobňuje všetky úrovne existencie naraz,“ informuje kunsthalle v tlačovej správe o výstave. Výstavy sú v sídle KHB v Dome umenia na Námestí SNP 12 otvorené denne okrem utorka od 12:00 do 19:00 a v stredu vždy od 13:00 do 20:00.

Stano Filko (15. júna 1937, Veľká Hradná – 23. októbra 2015, Bratislava) študoval maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v rokoch 1959 – 1965. Krátko po úspešnom štarte v druhej polovici 60. rokov doma i v zahraničí ho postihla normalizácia, vylúčenie zo zväzu výtvarníkov a zákaz vystavovať. V reakcii na pozvanie zúčastniť sa prestížnej prehliadky súčasného umenia Documenta 7 v nemeckom Kasseli naložil svoju Škodu 100 grafikami a drobnými dielami, ktoré vystavil spolu s autom bez možnosti návratu. V roku 1981 tak emigroval do Nemecka a neskôr do USA. Domov na Slovensko sa vrátil až rok po nežnej revolúcii v roku 1990. Filko patril k iniciátorom konceptuálneho a osobitne intermediálneho umenia. Prezentoval sa azda na všetkých svetových prehliadkach umenia (Bienále v Paríži 1969, Expo v Osake 1970, Documenta v Kasseli 1982, Bienále v Benátkach 2005 či Bienále v Lyone 2011).

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk