Radi píšete a fotíte, zaujímate sa o dianie okolo seba?
Privyrobte si písaním článkov na blog. Info: [email protected]

Medici Univerzity Komenského inovujú štúdium lekárstva, aplikácia prenesie študentov do virtuálnej pitevne

lekár, doktor
Foto: ilustračné: pixabay.com

Študent Tomáš Brngál z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave so svojím tímom v študentskom startupe Virtual Medicine vymysleli virtuálnu aplikáciu na zjednodušenie a zatraktívnenie štúdia medicíny.

Ak si študenti nasadia špeciálne okuliare, vďaka aplikácii sa dostanú do virtuálnej pitevne, kde si môžu prezrieť časti ľudského tela v 3D podobe. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského Andrea Földváryová s tým, že študenti spolupracujú s Anatomickým ústavom Lekárskej fakulty UK.

Na lekárskej fakulte plánujú vďaka podpore prodekanky fakulty Elišky Kubíkovej, spoločnosti Samsung Slovakia a víťazstvu tohto projektu v grantovom programe Nadácie Tatra banky zriadiť virtuálnu anatomickú učebňu. „Našou víziou je spraviť štúdium medicíny pochopiteľnejším a zaujímavejším, zefektívniť a zjednodušiť ho. Cieľom nášho projektu je dokončiť a globálne predávať VR Anatomy – medicínsku vzdelávaciu aplikáciu pre študentov medicíny a doktorov, ktorá funguje na princípe virtuálnej reality,“ uviedol Tomáš Brngál s tým, že chcú vytvoriť vývojárske štúdio, ktoré postupne vďaka spolupráci s poprednými odborníkmi inovuje vzdelávanie medicíny na možnosti 21. storočia.

Hlavnými výhodami aplikácie sú interaktivita, vtiahnutie do deja, zážitkové učenie, lepšia priestorová predstavivosť a zapájanie viacerých zmyslov pri učebnom procese. Študentskému startupu sa už podarilo uspieť v súťaži Slovak Student Startup Cup v kategórii „Veda a medicínske technológie“. Prvé miesto obsadili aj v súťaži Quick pitch na konferencii Startup or Shutdown. Víziou tímu v dlhodobom horizonte je vyvíjať pokročilé medicínske aplikácie, ktoré budú lekárom pomáhať a zjednodušovať ich prácu.

„Oceňujem nápad a kreativitu našich študentov využívajúcich najmodernejšie technologické postupy a virtuálne modelované prostredie na efektívnejšie medicínske vzdelávanie a čo najlepšiu pripravenosť pre prax,“ zhodnotil aktivitu medikov rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta.

Odporúčané články

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:

Čo si o tom myslíte?

Zdroj: SITA, © SITA 2016