Na Národnom behu Devín – Bratislava obhájil Mwangi triumf

Národný beh Bratislava - Devín
ilustračné: SITA

Víťazom 68. ročníka Národného behu Devín – Bratislava sa stal Keňan Joel Mwangi časom 34:16 min, ktorý obhájil minuloročné prvenstvo. Tentoraz však 11,625 km dlhú trať nezvládol v traťovom rekorde ako vlani, za vlastným maximom zaostal o 16 sekúnd.

Takisto rovnako ako pred rokom finišoval na dunajskom nábreží v Bratislave na druhej priečke Ukrajinec Oleksander Matvijčuk reprezentujúci JM Demolex Bardejov. Na víťaza mal manko 23 sekúnd.

Joel Mwangi: „Neboli to ťažké preteky, ale som rád, že som znovu zvíťazil. Počasie, hoci bolo pomerne teplo, mi vyhovovalo a neprekážal mi ani jemný vetrík. Od začiatku som bežal naplno, chcel som sa čo najskôr striasť Ukrajinca Matvijčuka, je to kvalitný vytrvalec.“

Najlepší zo Slovákov bol bývalý maratónsky majster SR Jozef Urban (JM Demolex), ktorý dobehol štvrtý za 35:37 min a od tretieho v cieli Maďara Lászlóa Gregora ho delilo 22 sekúnd.

Národný beh Devín – Bratislava
Divákov i účastníkov prišlo veľa. Foto: SITA Štart 68. ročníka Národného behu Devín - Bratislava v Devíne. Bratislava, 12.apríl 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

„Maďara som pustil dopredu na štvrtom kilometri dúfajúc, že v závere ho dostihnem. Žiaľ, nevyšlo mi to. Bol príliš vpredu, a keďže mňa pobolieva päta, už som nechcel riskovať,“ vyhlásil Jozef Urban, ktorý si vo štvrtom štarte na „Devíne“ vylepšil lanské umiestenie o dve priečky.

Piaty finišoval v premiére na najstaršom slovenskom atletickom podujatí (z Devína do Bratislavy sa prvý raz bežalo v roku 1921!) Jozef Pelikán, účastník behu na 1 500 m na marcových halových ME v atletike v Prahe.

„Môj nevlastný otec Ľubomír bežal Národný beh Devín – Bratislava pätnásťkrát, najlepšie za 43 minút. Ja som si povedal, že musím byť rýchlejší,“ prezradil Pelikán cieľ, s ktorým nastúpil na štart. Napokon ho výrazne prekročil – namerali mu 36:49 min.

V pretekoch žien triumfovala maďarská vytrvalkyňa Zita Kácserová časom 40:52 min a o dve priečky si zlepšila vlaňajšie postavenie. Tretí štart na týchto pretekoch premenila na tretie pódiové umiestenia – v roku 2012 bola druhá, vlani tretia teraz prvá.

„Veľmi sa z víťazstva teším, lebo v sobotu som štartovala na Behu oslobodenia Galanty, kde som tiež zvíťazila a cítim sa už trochu unavená,“ priznala Kácserová.

Za ňou dobehli dve Slovenky – druhá bola Ľubomíra Maníková (41:32, Spartak Dubnica) a v premiére na tomto podujatí finišovala na tretej pozícii Lucia Janečková (41:47, BMSC Bratislava). „Na víťazku som dnes nemala, možno inokedy sa mi to podarí, no musím byť zdravá a vo forme. Bežalo sa mi však dobre, z medailového umiestenia mám radosť.“

Zaslúžená únava. Foto: SITA Účastníci 68. ročníka Národného behu Devín - Bratislava. Bratislava, 12.apríl 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

Víťazi Mwangi a Kácserová zinkasovali po 500 eur, najlepší Slováci Urban a Maníková získali mobilný telefón.

Na 68. ročník sa celkovo prihlásilo rekordných 7 205 bežcov, z nich až 6 612 na hlavnú trať spod devínskeho brala. Do cieľa 11,625 km dlhej trate dobehlo 5 617 bežcov a spolu s viac ako 500 klasifikovanými na tzv. Malom Devíne išlo o nový účastnícky rekord pretekov, keď prvý raz padla šesťtisícová hranica. Doterajšie maximum bolo 5579 bežcov v minulom roku. Preteky sa však nezačali o 10. hodine, ako bolo naplánované, ale s takmer polhodinovým meškaním, lebo organizátori nestihli na štart v Devíne previezť všetkých účastníkov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.