Radi píšete a fotíte, zaujímate sa o dianie okolo seba?
Privyrobte si písaním článkov na blog. Info: [email protected]

Nový návrh VZN o otváracích hodinách prevádzok prerokujú vo februári

Zmena otváracích hodín prevádzok
Foto: ilustračné: SITA

Tému všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o otváracích hodinách prevádzok v Starom Meste plánuje starosta mestskej časti Radoslav Števčík znova otvoriť vo februári. Chce tak urobiť na zasadnutí miestneho zastupiteľstva.

Podľa neho je úlohou samosprávy riešiť problémy, ktoré spôsobujú hlučné prevádzky. „Otázka ale je, akým spôsobom. Žiaľ, legislatíva, ktorú máme, nám dáva obmedzené právomoci, to znamená, že môžeme určiť čas predaja v obchode a službách, ale pod tým si každý predstavuje niečo iné. Každopádne samospráva nemôže rozhodovať individuálne, čiže jedna prevádzka nemôže byť otvorená do 22.00 a iná zase do 24.00. Musia sa teda nastaviť jednotné pravidlá pre všetkých,“ povedal Števčík.

Zároveň dodal, že pravidlá musia byť nastavené tak, aby tých, ktorí sú slušní, neobmedzovali, a tých, ktorí sú neslušní, musia udržať v nejakých limitoch. Nájsť však kompromis medzi obyvateľmi, ktorí žijú v Starom Meste, a podnikateľským prostredím, teda prevádzkovateľmi jednotlivých podnikov, nie je ľahké.

Mestská časť tak bude v súvislosti s prevádzkovou dobou podnikov hľadať také riešenie, ktoré bude zákonné a ktoré pomôže situáciu vyriešiť. „Obávam sa však, že samotné VZN o prevádzkovej dobe to nevyrieši,“ uviedol v rozhovore starosta Starého Mesta. Podľa neho sa musí sprísniť VZN o ochrane verejného poriadku a potrebná je tiež celoštátna legislatíva. Napríklad, aby obec mala právo regulovať zdroje hluku a vibrácií, lebo teraz to robiť nemôže. Jedna veta v zákone o ochrane verejného zdravia by pomohla Starému Mestu prijať také VZN, ktorým by sa určili pravidlá, aký hluk, v akom čase a kde môže byť.

„Ako náhle budeme mať prvý návrh VZN, budeme informovať obyvateľov aj podnikateľov. Začiatkom januára by už mohol byť, následne sa stretneme s obyvateľmi aj podnikateľmi, kde im návrh predstavíme a budeme prijímať pripomienky. Tie sa budeme snažiť vyhodnotiť a zapracovať do návrhu. Vo februári potom pôjde návrh pred poslancov,“ uzavrel.

Odporúčané články

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:

Čo si o tom myslíte?

Zdroj: SITA, © SITA 2016