Prvá knižnica vecí na Slovensku sa nachádza v Bratislave, AjnFach otvoria zajtra

Goetheho inštitút
ilustračné: maps.google.sk

Každý, kto niečo rád vyrába, no nemá na to doma potrebný nástroj, môže od stredy využiť vôbec prvú knižnicu vecí na Slovensku. Knižnicu vecí otvára pod názvom AjnFach v stredu 13. apríla Goetheho inštitút v Bratislave.

V sídle knižnice inštitútu v centre hlavného mesta na Panenskej ulici 33 si možno okrem nemeckých kníh, filmov a spoločenských hier požičať 50 užitočných predmetov, nástrojov a hier. No nielen to, Goetheho inštitút pripravuje v spolupráci s miestnou komunitou tvorivé dielne, na ktorých sa návštevníci zdarma naučia, ako tieto veci použiť a vyrobiť si niečo užitočné. Najbližšie 30. apríla je v pláne workshop o výrobe samozavlažovacích kvetináčov. Následne 14. mája je na programe workshop o žonglovaní a 28. mája program venovaný oprave bicyklov.

Ako uviedla riaditeľka Goetheho inštitútu Jana Binder, v rámci siete Goetheho inštitútov vo svete túto službu ponúkajú ako prví. V Nemecku, kde sa veľa hovorí o tzv. sharing economy (ekonomike zdieľania) a trvalo udržateľnom rozvoji, takéto projekty existujú, no na Slovensku zatiaľ nie. Tím Goetheho inštitútu v Bratislave by podľa Jany Binder rád inšpiroval aj iné knižnice na Slovensku, ktoré sa touto cestou môžu viac otvoriť miestnym obyvateľom a prilákať aj tých, ktorí by inak do knižnice pravdepodobne nikdy neprišli.

Idea vzniku knižníc vecí vychádza zo zmien predstáv ľudí o vlastníctve. Goetheho inštitút upozorňuje, že zdieľanie vecí, auta či bytu, no aj vedomostí a skúseností s inými ľuďmi sa stáva populárnym trendom. Napríklad vŕtačka má životnosť až 3 000 hodín, no človek ju v priemere používa iba 45 hodín. Otázkou podľa iniciátorov projektu AjnFach (slovenský prepis nemeckého slova einfach, jednoducho) teda je, či naozaj potrebujeme vlastnú vŕtačku, či inú vec stále, alebo sa o ňu podelíte s ľuďmi, ktorým by sa práve zišla.

Projekt Ajnfach ponúkne veci pre domácich majstrov, ako je teleskopický rebrík, zverák, píla, brúska a elektrický skrutkovač. Fanúšikov športov a aktivít v prírode potešia: go pro kamera, helmy, tašky, náradie na bicykel a cyklistické helmy, futbalové bránky, ale aj stan a ďalšie. Rodiny s deťmi zas môžu využiť turistický nosič, futbalové bránky a loptu a ďalšie športové pomôcky. K dispozícii sú aj veci ako domáca pekáreň, mikroskop, teleskop, zmzlinovač, domáce planetárium, šijací stroj a iné.

Záujemcom stačí, ak prídu do Goetheho inštitútu, zaregistrujú sa v knižnici a vyberú si vec, o ktorú majú záujem. Registrácia do knižnice stojí na celý rok 8 eur, pre študentov 5 eur a pre dôchodcov je zdarma. Ak je vec práve požičaná, môžu si ju rezervovať. Čakať by nemali dlho, čas na výpožičku je totiž určený na jeden týždeň. Konkrétna vec sa dá vopred rezervovať buď priamo na recepcii Goetheho inštitútu, alebo telefonicky na čísle +421 2 59 204 311. Ak je vec práve požičaná, na recepcii oznámia dátum jej očakávaného vrátenia. Požičiavať sa dá počas otváracích hodín knižnice, v pracovných dňoch od 8. do 20. hodiny a v sobotu od 8. do 13. hodiny.

Počíta sa aj s možným neskorým vrátením a poškodením predmetov. Každý, kto sa do projektu prihlási, bude mať na začiatku tri body. Ak vec vráti neskoro, poškodenú alebo pokazenú, stráca bod, v prípade hrubého porušenia predpisov aj viac bodov. Ak sa dostane na úroveň nula bodov, bude z knižnice vylúčený. Pri cenných predmetoch sa bude vyberať kaucia 50 eur. V krajných prípadoch, ak sa vec vráti výrazne poškodená alebo pokazená, zaplatí sa z kaucie cena opravy, respektíve kúpa nového objektu. Ďalšie informácie možno získať na e-mailovej adrese: info@bratislava.goethe.org.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk