Na špacírke po Bratislave: Neologická synagóga

Synagoga_dunaj_stary_most_staraba_archiv_pamiatkoveho_uradu.jpg
Foto: www.facebook.com archív Pamiatkového úradu

Podobu Rybného námestia ešte pol storočia dozadu dotvárala neologická synagóga. V rokoch 1893 – 1895 ju dala postaviť reformovaná židovská neologická komunita podľa projektov Dionýza Milcha v orientálno-maurskom štýle.

Predvojnová Bratislava bola tolerantným, multikultúrnym mestom, preto nikomu neprekážalo, že v susedstve vedľa seba stáli neologická synagóga a kostol. V chráme sa konali bohoslužby až do vojny. Po nej, keďže podstatná časť židovskej komunity vojnu neprežila, zostala synagóga prázdna. Neskôr sa z nej stal sklad.

Rybne_namestie_synagoga_sneh_staraba.jpg
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Ešte začiatkom 60. rokov sa uvažovalo o tom, že v jej priestoroch bude vytvorené židovské múzeum, v polovici 60. rokov v nej štát zriadil provizórne štúdio Slovenskej televízie. To sa neblaho podpísalo pod zdravie budovy. Stavbu označili za staticky narušenú a v apríli 1969 ju ťažké mechanizmy zrovnali zo zemou. Dôvodom mala byť výstavba Nového mosta, čiže Mosta SNP.

Buranie_synagoga_staraba_ba.foxy_.sk_.jpg
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/, ba.foxy.sk

Synagóga mala pôdorys 20 krát 20 metrov a veže dosahovali výšku 24 metrov. Západné priečelie bolo postavené v maurskom štýle, v strede fasády sa nachádzalo päť vchodov, tvorených maurskými oblúkmi. Osemboké veže boli zakončené kopulovitými strieškami.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk