V Bratislave bude opäť podujatie zamerané na cudzincov, tohtoročnou témou [fjúžn] je pohyb

Gypsy Fest
ilustračné: SITA

Bratislava sa opäť po roku stane dejiskom festivalu [fjúžn], ktorý je zameraný na cudzincov a migrantov na Slovensku. Festival sa začne 21. apríla a potrvá do 28. apríla, jeho organizátorom je Nadácia Milana Šimečku.

Ako ďalej informoval manažér festivalu Martin Brix, témou tohto ročníka je Pohyb. „Pohyb je synonymum migrácie, pohyb ako odraz neustále meniaceho sa sveta, pohyb ako cesta, putovanie či útek. Pre túto tému sme sa rozhodli, pretože chceme reagovať aj na aktuálne dianie v Európe i vo svete,“ priblížil programový riaditeľ nadácie Laco Oravec.

Pre návštevníkov je opäť pripravený bohatý program, a teda 30 rozmanitých podujatí. Názov [fjúžn] znamená výslovnosť anglického slova, ktoré znamená spojenie a označuje sa ním napríklad spájanie hudobných štýlov alebo pridávanie ázijských ingrediencií do európskych jedál. Od roku 2011 je to však i názov multikultúrneho festivalu, predtým známeho aj ako týždeň nových menšín. Jeho cieľom je podľa Brixa spájať ľudí najrozmanitejších kultúr, zvyšovať povedomie o nových menšinách na Slovensku, prezentovať život cudzincov a scitlivovať verejnosť na témy migrácie a multikulturalizmu.

Medzi akcie tohto ročníka bude patriť napríklad ázijská zóna na Dobrom trhu, ktorá bude 23. apríla či Nedeľná Paráda 24. apríla s tradičným sloganom Celý svet pod jednou strechou, ktorá sa okrem Starej tržnice bude konať aj v Dome umenia/Kunsthalle. Medzi novinky patrí napríklad aj improvizované divadelné predstavenie v angličtine z dielne Funnylicious či spolupráca s Tanečným domom, ktorý pripravil workshop rómskych a ukrajinských tancov.

Festival však nebude podľa jeho manažéra Brixa len o zábave. Na pozvanie Literárneho klubu a festivalu [fjúžn] príde do Bratislavy pôvodom sýrsky prekladateľ a spisovateľ Mohammad Habeeb, ktorý dnes žije v Nórsku. České Divadlo Archa sa predstaví na doskách Slovenského národného divadla s inscenáciou vadí-nevádí.cz, ktoré vzniklo v spolupráci s obyvateľmi mesta Kostelec nad Orlicí a dvoma utečencami z Bieloruska z tamojšieho tábora.

Čakajú vás aj viaceré debaty, napríklad Creative Mornings s dobrovoľníčkou Zuzanou Kizákovou, stretnutie s finalistikou Anasoft litera 2016 spisovateľkou Irenou Brežnou alebo diskusia Kto sa bojí koho? s Fedorom Gálom a Péterom Hunčíkom. Vo Veľkom evanjelickom kostole sa zas bude konať ekumenické podujatie Za ľudskosť, na ktorom sa predstaví detský zbor Superar z Rakúska a Slovenska,“ priblížil program.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk