FOTO: Projekt Super pocit je reakciou na vzrastajúcu vlnu extrémizmu

Projekt Super pocit.jpg
Monika Vranková

Dňa 23. augusta sa v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratistave konala tlačová konferencia na podporu projektu Super pocit. Celá myšlienka vznikla ako reakcia na vzrastajúcu vlnu násilia, extrémizmu, ako aj nepriaznivých nálad v našej krajine. Samotný projekt chce zaujať našu pozornosť a primäť nás zamyslieť sa nad súčasnou situáciou nielen u nás, ale i vo svete.

Kto iný by to dokázal lepšie ako umelkyňa a filmárka v jednej osobe, žijúca prevažne v zahraničí – Anabela Žigová. Súčasťou projektu je aj výstava jej diel z pravého zlata. Tú si budete môcť na vlastné oči vychutnať v priestoroch výstavnej sály Univerzitnej knižnice v Bratislave, a to až do 7. septembra tohto roka či v antikvariáte Steiner na Ventúrskej ulici.

„Násilnému extrémizmu môžeme čeliť dobrými pocitmi my všetci,“ hovorí Anabela. Jej snaha priniesť niečo krásne a spojiť to s niečím takým ťažkým, ako je extrémizmus, je skutočne obdivuhodná.

Super pocit, ako hľadanie toho dobrého v nás. (Anabela Žigová)

Projekt Super pocit (Un sentiment exquisite) vznikal postupne dva roky, pričom pozostáva z dvoch hlavných smerov. Prvým je snaha o spustenie verejnej diskusie. Druhá rovina spočíva vo vizualizácii svojich pocitov formou umeleckých diel. „Cítila som potrebu vyjadriť nesúhlas s radikalizáciou našej krajiny, s aktivitami extrémistických skupín, ktoré na Slovensku dokonca získali politickú moc a manipulujú verejnosť,“ tvrdí bez príkras Anabela Žigová.

Projekt Super pocit
Foto: Monika Vranková

Moje diela sú jedným zo spôsobov, ako sa napriek dobrej znalosti reálnych faktorov odpútať od toho negatívneho a nakopnúť v sebe to dobré, inšpiratívne. (Anabela Žigová)

Na tlačovej konferencii sa zúčastnil aj len 17-ročný študent zo Spišskej Belej Ján Vojtaššák, ktorý pre svoju odvahu bojovať s nenávisťou a zničujúcou silou extrémizmu už vo veľmi mladom veku pocítil na vlastnej koži jeho dôsledky. Medzi pozvanými hosťami bola aj slovenská herecká osobnosť Robert Roth, ktorý je svojím štýlom prejavu a otvoreným dialógom pre tento projekt ako stvorený.

Projekt Super pocit
Foto: Monika Vranková

Veľmi rád by som zažil super pocit a mám dôvodné obavy, že sa to nemusí stať, pretože okolie, v ktorom sa pohybujem, krajina, v ktorej žijem, istým spôsobom hnedne. A hnedá pre mňa pozitívna nie je a super pocit nevyvoláva. (Robert Roth)

Projekt Super pocit, ako aj vystavované diela našli svoju podporu aj medzi inými umelcami. Jednou z nich je herecká legenda Emília Vášáryová, ktorá slávnostne otvorila vernisáž.

Projekt Super pocit
Foto: Monika Vranková

Násilie vytvára strach a negatívne pocity. Moje kresby sú opakom toho negatívneho, je v nich jemnosť a veselosť. Hrubej sile som sa rozhodla čeliť kultivovaným dobrým pocitom a šírením pozitívnej nálady. (Anabela Žigová)

V súčasnosti existuje už vyše 40 diel, z toho polovica je už predaná nielen milovníkom umenia, ale aj podporovateľom celkovej myšlienky projektu. Ak vás výstava Anabely Žigovej zaujme, tak ako nás, máte možnosť priučiť sa citlivým postupom práce so zlatom, a to na workshopoch, ktoré sa chystajú. Tieto „antifa zlatíčka“, ako ich umelkyňa s láskou nazýva, si tak budete môcť vytvoriť aj v rámci hry so svojimi deťmi. Ak ich pritom ešte poučíte o negatívnych vplyvoch extrémizmu, naša budúcnosť bude vyzerať hneď o kúsok lepšie.

Projekt Super pocit
Foto: Monika Vranková

V prípade, ak nestíhate navštíviť výstavu v stanovenom termíne, nezúfajte. Postupne sa totiž presunie v rámci Slovenska do Nitry, ako aj do stovežatej Prahy či mekky všetkých umelcov New Yorku. Súčasne odporúčame nevynechať premietanie celovečerného dokumentárneho filmu Salto Mortale, ktoré sa bude konať ako sprievodný program dňa 4. septembra v prednáškovej sále na Ventúrskej ulici.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk