Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
RUSOVCE: Rímske hry
Diváci sledujúci sprievod Rimanov. Foto: SITA
23. augusta 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

21. ročník Rímskych hier – Limes day 2018 v Rusovciach bude s malou zmenou

V sobotu 8. septembra od 10. do 19. hodiny sa otvorí 21. ročník Rímskych hier – Limes day 2018 v Rusovciach. Zmenou oproti minulým ročníkom je miesto konania časti programu, ktorý je venovaný spomienke na mladého vojaka II. pomocnej légie s menom Avitus, ktorého bude stelesňovať Juraj „Šoko“ Tabaček.

Program, ktorý otvorí už 21. rok bránu do starovekého Ríma, je opäť plný príjemnej atmosféry, zábavy, relaxu, nových poznatkov. Od 10.00 do 13.45 hod. sa bude konať v Múzeu Antickej Gerulaty a od 14.00 do 19.00 hod. v Základnej škole s materskou školou.

Ako uviedla B. Husová  z Múzea Mesta Bratislavy, „k zmene priestoru konania Rímskych hier – Limes Day 2018 sme pristúpili pre začiatok rekonštrukčných prác v parku kaštieľa v Rusovciach, kde sme sa tri týždne pred podujatím dozvedeli, že park bol rozkopaný a v okolí sú tiež vyhĺbené časti. Preto sme flexibilne zmenili miesto konania poobedňajšieho programu hier a chránime tak bezpečnosť návštevníkov podujatia, ktorých bolo minulý rok až 4 500.“

Múzeum Antická Gerulata v Rusovciach

Doobedňajšia časť programu bude ladená modernejšie a rodinné tímy môžu zase súťažiť v rôznych disciplínach. Nebude chýbať preklad obľúbených citátov, odievanie do rímskych odevov, točenie na hrnčiarskom kruhu, rozoznávanie byliniek, ktoré poznali už Rimania… Pre malých návštevníkov je zase možnosť zahrať sa v Rímskej škôlke.  V doobedňajšom programe vystúpi v Gerulate aj Divadlo ZkuFraVon. Jeho protagonisti originálnym spôsobom, cez prizmu súčasnosti, priblížia návštevníkom starovekú rímsku civilizáciu.

Oživením programu bude aj príchod malých Rimanov – 50 detí zo súkromnej Základnej umeleckej školy  Rusovciach na Balkánskej ulici.

Slávnostný sprievod cisára, Rimanov, Rimaniek a ich detí,  legionárov je naplánovaný cez Rusovce do parku kaštieľa o 14. hodine.

Základná škola s materskou školou

Od 14. hodiny bude v areáli školy bohatý program, ktorý sa bude každú hodinu obmieňať.

Pripravené sú remeselné stánky aj stánky s občerstvením. „Chlieb a hry“ čakajú na všetkých, ktorí zavítajú na celodenný  program. Doobeda do Gerulaty a poobede do parku kaštieľa v Rusovciach pozýva Avitus – Juraj „Šoko“ Tabaček.

Avitus, tohtoročný symbol Rímskych hier v Rusovciach, bol mladý vojak II. pomocnej légie, ktorý vstúpil ako šestnásťročný do armády. Jeho meno je vytesané na kameni, zbierkovom predmete vystavenom v Múzeu Antickej Gerulaty v Rusovciach. Veríme, že ho tam objavíte a presvedčíte sa, že v Gerulate veľmi dávno žil tento rímsky bojovník.

Najväčším lákadlom bude aj tento rok Archeobus. Voľné vstupenky si verejnosť môže vyzdvihnúť od 20. augusta do 7. septembra, pondelok – nedeľa medzi 9. a 19. hodinou v Turistickom informačnom centre na Klobučníckej 2.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X