30 rokov nedokončenú nemocnicu na Rázsochách zbúrajú

Nemocnica Razsochy
Foto: RH, © BratislavaDen.sk

Nekonečný príbeh rozostavanej nemocnice na bratislavských Rázsochách sa čoskoro skončí. Štát totiž plánuje zbúrať desiatky rokov starý skelet nemocnice. Na tomto mieste by mala časom vyrásť nová univerzitná nemocnica, ktorej výstavba by mohla začať ešte v tomto volebnom období.

V mestskej časti Lamač sa ešte v roku 1985 začala výstavba fakultnej Nemocnice Rázsochy, ktorá mala byť najšpičkovejšou na Slovensku. Financovanie a výstavbu tohto štátneho projektu však v roku 2000 zrušili. Nedokončená hrubá stavba tak ostala po dlhé roky v tej istej podobe až dodnes. Počas viac ako 30 rokov sa vlády nedokázali dohodnúť, čo s nemocnicou bude. Ešte v minulom roku sa hovorilo o rekonštrukcií a dostavbe, no dnes už je to inak.

Nemocnica Razsochy
Nemocnica Razsochy stavba. Foto: RH, © BratislavaDen.sk

Podľa novej analýzy ministerstva zdravotníctva je dostavenie nemocnice nevýhodné. „Pripravuje sa obstarávanie pre búranie. Myslím si, že súťaž bude vypísaná v krátkom čase,“ hovorí minister zdravotníctva Drucker. Štát teda plánuje Nemocnicu Rázsochy zbúrať, pravdepodobne už nasledujúci rok. Na zbúranie nemocnice už vyčlenili niekoľko miliónov eur, čo navýši súčasnú sumu 65 miliónov eur, ktoré štát dodnes investoval do výstavby a jej udržiavania.

Na tomto mieste by mala vyrásť nová univerzitná nemocnica, ktorej výstavba by mohla začať už v tomto volebnom období. Momentálne sa hľadá partner pre funkčnú štúdiu projektu a architektonický návrh. Pôjde o nemocnicu s integrovaným modelom riadenia, ktorého základom je štátna kontrola. Štát bude mať nad novou univerzitnou nemocnicou i naďalej kontrolu. Výstavba projektu bude štátom financovaná a následná prevádzka bude zabezpečená manažérom poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Samotný projekt, jeho detaily a ostatné materiály súvisiace s výstavbou by mal minister Drucker predložiť na rokovanie vlády do konca nasledujúceho roka. Dôležité je, že rozhodnutia sú dané a v nich pokračujeme,“ doplnil minister.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk