5 tipov, ako si vybrať najlepšie poistenie majetku

Thinking Woman Sitting At Laptops And Hands On Face. Careworn Bu
Foto: Bigstock Photo

Ak vlastníte dom alebo byt, určite by ste si ho mali poistiť. Nemali by ste pritom zabudnúť ani na poistenie domácnosti, ktoré kryje všetko, čo vo svojej nehnuteľnosti máte uložené. Keďže máme na Slovensku viacero poisťovní, ktoré poistenie nehnuteľnosti a domácnosti ponúkajú, niekedy môže byť ťažké rozhodnúť sa, ktorá ponuka sa najviac oplatí. V tomto článku vám poradíme, ako si vybrať tú najvýhodnejšiu.

Využite porovnávač poistenia

Málokto má dnes čas chodiť od jednej poisťovni k druhej alebo dopodrobna študovať ich webové stránky a analyzovať všetky ponuky. Vy to rozhodne robiť nemusíte. Stačí, keď využijete online porovnanie cien poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. Táto služba vám veľmi rýchlo a ľahko porovná všetky dostupné ponuky pre váš dom, byt a domácnosť. Na prehľade uvidíte pri jednotlivých poistkách nielen výšku poistného, ale aj všetky ostatné informácie, ako sú zahrnuté pripoistenia, poistné limity a pod..

Nevšímajte si však len cenu

Sú prípady, kedy sa oplatí orientovať len podľa ceny produktu. Pri poistení to však neplatí. A to hlavne z dôvodu, že všeobecne je medzi poisťovňami istý konkurenčný boj, ktorý môže ovplyvniť aj výsledné ceny poistiek a samotné zloženie poistného krytia. Platí to nielen pre poistenie majetku, ale aj pre PZP a ostatné typy poistení. V praxi sa to prejavuje tak, že medzi ponukami môže byť cenový rozdiel len niekoľko eur, no v rozsahu poistného krytia, poistných limitoch a ďalších aspektoch sa môžu dané poistenia diametrálne odlišovať. Preto sa pri výbere poistenia neorientujte len podľa výšky poistného, ale každú ponuku si bližšie preštudujte.

Oboznámte sa s výlukami

Pri uzatváraní poistenia domácnosti a nehnuteľnosti si nezabudnite prečítať všeobecné poistné podmienky. Okrem základných údajov o vašej poistke si preštudujte aj výnimky z poistného plnenia. Tie predstavujú situácie, okolnosti alebo typy škôd, ktoré sú z poistnej ochrany vylúčené. Vždy je dobré vedieť, na čo presne máte nárok a v prípade škodovej udalosti u vás doma sa potom vyhnete nepríjemnému prekvapeniu. Medzi základné výluky z poistenia majetku patria napríklad škody spôsobené úmyselne alebo pod vplyvom alkoholu. Tiež tu nie sú kryté poškodenia, ku ktorým prišlo počas prestavby či výstavby alebo v dôsledku zanedbania pravidelnej údržby a kontroly niektorých zariadení v domácnosti.

Myslite aj na poistenie zodpovednosti

Škoda, ktorú nechtiac spôsobíte inej osobe, môže byt krytá z vášho majetkového poistenia. V rámci poistenia nehnuteľnosti si môžete uzatvoriť poistenie zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti. Takto budete chránený napríklad vtedy, keď zo strechy vášho domu spadne sneh či ľad a poškodí susedovo auto. V rámci poistenia domácnosti je možné uzatvoriť poistenie zodpovednosti členov domácnosti, ktoré sa vzťahuje napríklad na prípady, keď nechtiac poškodíte oplotenie cudzieho domu pri jazde na bicykli, vaše deti pri hre s loptou na záhrade rozbijú okno na susednom dome a pod.. Preto odporúčame, aby ste nezabudli na krytie vašej zodpovednosti za škodu. Poistenie zodpovednosti členov domácnosti sa nevzťahuje iba na škody okolo domov, majetku suseda a podobne, ale aj na poškodenia a ujmy na zdraví spôsobené na dovolenke, lyžovačke či pri bežnom živote. Vtedy ide o krytie tzv. občianskej zodpovednosti.

Všímajte si rozsah asistenčných služieb

Pomoc a asistenciu pri riešení rôznych problémov alebo krízových situácií u vás doma vám môže poskytnúť aj vaša poisťovňa. A to prostredníctvom asistenčných služieb, ktoré vám vedia pomôcť napríklad vtedy, keď sa u vás doma pokazí práčka, praskne radiátor, vymknete sa či sa u vás doma premnoží hmyz. Asistenčná služba vám vie zabezpečiť odborníka, ktorý vám s riešením vášho problému pomôže. Preto sa oplatí pri výbere poistenia overiť aj to, na aký rozsah asistenčných služieb máte nárok. Tiež je dobré preveriť si, ktoré úkony a služby preplatí poisťovňa z uzatvoreného poistenia a ktoré hradí klient. Vyššie balíky poistného krytia spravidla zahŕňajú rozsiahlejšie druhy pomoci a podpory. Preto pri výbere poistenia určite zvážte, aký rozsah asistenčných služieb je pre vás výhodnejší.

Článok vznikol v spolupráci s klientom klik.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk