5 tipov na zaujímavé cyklotúry v Bratislave a okolí

Cyklistika bratislava.jpg
Foto: Pexels

Cyklistika sa za posledné roky opäť vrátila medzi najobľúbenejšie činnosti v rámci voľného času. Jedným z dôvodov je aj neustále budovanie nových cyklotrás a tým sa zlepšujúce možnosti na cyklistiku aj vo veľkých mestách. Vybrali sme pre vás 5 bratislavských cyklotrás, ktoré by ste tento rok určite nemali vynechať.

Potulky lesnými chodníčkami Malých Karpát

Milovníkov horskej cyklistiky isto potešia bohaté možnosti na cyklistické potulky v lesoch Malých Karpát. K dispozícii sú tu desiatky kilometrov cyklotrás s rôznym povrchom. Výlet Malými Karpatmi odporúčame začať pri Železnej Studničke. Z centra Bratislavy vám to sem na bicykli bude trvať približne pol hodiny.

Odtiaľ sa môžete vydať na približne 30 kilometrový úsek, ktorý vám bez zastávky zaberie, v závislosti od tempa, do 3 hodín. Cestou však na vás čaká viacero atrakcií a príležitosti na príjemný oddych. Ide preto o ideálny celodenný výlet na bicykli.

Na bicykli za termálnymi prameňmi

Približne 40 km od Bratislavy, leží maďarské mestečko Mossonmagyárovár, ktoré je okrem iného známe termálnymi prameňmi. Liečivé pramene v tomto meste boli zaradené medzi 5 najúčinnejších termálnych vôd v celej Európe.

Priamo do mestečka sa z Bratislavy veľmi jednoducho dostanete po kvalitnej cyklotrase. Stačí sa vydať z Bratislavy cez Čunovo do Rajky a odtiaľ po novej cyklotrase až priamo do mesta.

Celý cyklovýlet za maďarskými termálnymi prameňmi má takmer 80 km. Odporúčame vám preto vyhradiť si na návštevu tohto malebného maďarského mesta celý deň.

Ta tento výlet je ideálny gravel alebo cyklokrosový bicykel. Cesty sú prevažne rovinaté a s tvrdým povrchom. Trasu by ste určite zvládli aj na horskom bicykli, ale namakali by ste sa však o niečo viac.

Gravel bicykel.jpg
Foto: Pexels

Hor sa na zámok

Aj náš ďalší cyklovýlet bude smerovať za hranice Slovenskej republiky. Tentokrát sa však vydáme smerom do Rakúska. Len pár kilometrov od hraníc tu nájdete nádherný zámok Schloss Hof. Ak sa k nemu vydáte z Devínskej Novej Vsi, čaká na vás skutočne jednoduchý cyklistický výlet, na ktorý sa môžete vydať aj spolu s deťmi. Stačí teda naložiť bicykle do auta, zaparkovať na niektorom z parkovísk v Devínskej Novej Vsi, a rodinný výlet sa môže začať.

Odtiaľ vás cyklotrasa dlhá 2,2 km dovedie priamo na zámok. Celý výlet na bicykloch (tam aj späť) nemá ani 5 kilometrov a aj s menšími deťmi ho prejdete za menej ako hodinu.

Po stopách vojenskej histórie

V okolí Bratislavy sa dodnes nachádzajú viaceré masívne betónové bunkre z nie príliš príjemnej nedávnej minulosti. Preskúmať niektoré z nich môžete vďaka cyklovýletu popri hranici s Rakúskom. Trasa vedie asfaltovou cestou začínajúcej pri moste Lafranconi odkiaľ pokračuje k plážam Pečnianskej riviéry. Už kúsok odtiaľ nájdete prvý bunker.

Cestou sa môžete zastaviť aj v dvoch vojenských múzeách a na vojenskom cintoríne. Celá okružná trasa má dĺžku 19 km. Bez prestávky vám zaberie približne hodinu a pol.

Vínna cesta na dvoch kolesách

Vínne cesty sú známe najmä medzi milovníkmi vína. Predsa len, ide o skvelú príležitosť vychutnať si atmosféru vínnych pivničiek a spoznať nové chute. Vínna cesta, ktorú sme pre vás vybrali my, je ale tak trochu iná. Pri potulkách krásnymi vinicami vám nebude robiť spoločnosť pohár vína, ale váš bicykel.

V rámci tzv. Vinohradníckej cyklomagistrály navštívite 2 okresy – Bratislava a Pezinok. Trasa vedie cez Svätý Jur, Raču, Pustý kostolík či Trávniky.

Ide o pomerne jednoduchú oddychovú cyklotrasu s dĺžkou necelých 10 km. Ak vám bude málo, napojiť sa z nej môžete na Štefánikovu magistrálu.

Na záver

Predtým ako sa v tomto roku vydáte na prvé kilometre na bicykli nezabudnite preveriť technický stav svojho dvojkolesového kamaráta. Ak ste doteraz cyklistike neholdovali, stačí navštíviť cykloobchod v Bratislave a nakúpiť si všetko potrebné na začatie s cyklistikou.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk