5 zaujímavostí o Bratislave, ktoré ste doteraz možno nevedeli

Bratislava

Prinášame vám niekoľko zaujímavostí o Bratislave. Spoznajte výnimočnosť tohto mesta.

Bratislava má ešte stále čím prekvapiť. Vedeli ste o týchto zaujímavostiach?

1. Najhustejšia obývaná obytná štvrť strednej Európy

Hlavné mesto má najhustejšie obývanú obytnú štvrť v strednej Európe. Je to jedna z najhustejšie obývaných oblastí na Slovensku a je to najväčšie sídlisko Bratislavy. Viete, o akej bratislavskej mestskej časti je reč? Je to Petržalka.

2. Najbližšie položené hlavné mestá sveta

Bratislavu a Viedeň delí len približne 70 kilometrov, čo z nich robí najbližšie hlavné mestá v Európe a zároveň najbližšie položené hlavné mestá na svete.

3. Prvá továreň mimo Francúzska na výrobu svetoznámeho sektu Hubert

V Bratislave sa nachádzala továreň Hubert, ktorá bola situovaná ako prvá na svete mimo Francúzska. Firma Hubert vznikla v roku 1825. Založil ju dvorný obchodník s koloniálnym tovarom a vínom Johann Fischer a doktor medicíny Michael Schönbauer. Firma Fischer und Schönbauer sídlila na dnešnej Radlinského ulici na mieste súčasnej Chemicko-technologickej fakulty STU.

4. Rodený Bratislavčan ako jediný nositeľ Nobelovej ceny zo Slovenska

Philipp Eduard Anton von Lenard (7. 6. 1862 – 20. 5. 1947) sa narodil v Bratislave, kde absolvoval prvé štúdiá, v ktorých pokračoval na univerzitách v Budapešti, Viedni, Heidelbergu a Berlíne. Neskôr pôsobil na viacerých európskych vysokých školách. Prispel k tvorbe dynamickej teórie telies a pripravil cestu pre vznik kvantovej teórie. Prispel aj k objaveniu lúčov röntgenového žiarenia. Nobelovu cenu získal v roku 1905 za objavenie katódových lúčov.

5. Most Chucka Norrisa v Bratislave

Cyklistický most spájajúci brehy Slovenska a Rakúska mnohí Bratislavčania z recesie nazývajú aj ako Most Chucka Norrisa. Tento názov pôvodne vyhral internetové hlasovanie v ankete, ktorej cieľom bolo navrhnúť nový názov mosta. Návrh však neprešiel a nazvali ho Most slobody.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk