Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zaujímavosti z histórie bratislavského hradu
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Gettyimages, Google maps, www.facebook.com business.facebook.com

5 zaujímavých faktov o histórii Bratislavského hradu, ktoré ste možno (ne)tušili

Vedeli ste, že Bratislavský hrad nemá tvar pravidelného štvorca a kedysi bol v ňom amfiteáter, kde sa dali pozerať filmy?

Hoci sa študenti nepochybne učia o histórii hlavného mesta i hradu, sú informácie, ktoré školské učebnice neobsahujú. Poďte sa s nami pozrieť na 5 zaujímavostí o dominante Bratislavy, ktoré vám možno v škole nepovedali.

1. Medailón manželky Marca Aurelia

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza zo Soľnohradských letopisov z roku 907. Pri archeologických prácach sa však v 60-tych rokoch našli stavebné nálezy, ktoré dokazujú prítomnosť rímskeho obyvateľstva približne z 2. – 4. storočia.

Medzi nájdenými predmetmi od Rimanov bol aj jeden z najvzácnejších medailónov, patril manželke cisára Marca Aurelia. Jeho manželka sa volala Faustina a bola dcérou cisára Antonia Pia.

2. Hrad s 1 vežou

Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že hrad má 4 veže, nie je to tak. V skutočnosti má iba 1 plnohodnotnú vežu – Korunovačnú vežu. Nachádza sa na juhozápadnej strane a tiahne sa od zeme až do výšky. Zvyšné 3 veže sa neťahajú od zeme, boli postavené na hradných múroch.

3. Nemá tvar pravidelného štvorca

Myslíte si aj vy, že hrad má pravidelný štvorcový pôdorys? Stačí sa však na hrad pozrieť z vtáčej perspektívy a zmeníte názor. Každá strana hradu je úplne iná a nejde o pravidelný štvorec. Strany hradu nie sú ani rovnako dlhé, ani súbežné.

Zaujímavosti z histórie bratislavského hradu
Každá strana hradu je úplne iná.Foto: Google maps

4. Chátral viac ako 100 rokov

Na začiatku 19. storočia slúžili priestory hradu ako ubytovňa pre vojakov. Práve ich nepozornosťou vznikol v roku 1811 masívny požiar, pri ktorom vyhorel objekt paláca i okolité budovy.

Zaujímavosti z histórie bratislavského hradu
Z hradu bola po požiari ruina 142 rokov.Foto: business.facebook.com

Ďalších 142 rokov bol hrad iba schátranou ruinou. Hrozilo, že bude dokonca zbúraný a na jeho mieste sa postavia nové domy. V roku 1953 sa začalo s opravou hradu, práce prebiehali až do roku 1968.

5. Hradný amfiteáter

Na severnej terase hradu bol v roku 1949 otvorený hradný amfiteáter. V tej dobe išlo o jediné kultúrne využitie hradu.

Zaujímavosti z histórie bratislavského hradu
Na hradný amfiteáter sa zmestili tisícky divákov.Foto: www.facebook.com

Do amfiteátra sa zmestilo niekoľko tisíc divákov. Každý rok sa tu v lete konal Filmový festival pracujúcich. Okrem premietania filmov vystupovali na javisku aj umelci. Zrušený bol v 2. polovici 20. storočia. V súčasnosti sa na mieste niekdajšieho amfiteátra nachádza parkovisko.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X