Administratívne hranice pre integrovanú dopravu neexistujú, tvrdí riaditeľka BID

Bratislavská integrovaná doprava
ilustračné: SITA

Do konca tohto roka chce BID pripraviť štúdiu, ktorej výsledkom má byť dokument popisujúci možnosti postupného rozširovania Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji.

Administratívne hranice pre systém integrovanej dopravy neexistujú, tvrdí generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) Zuzana Horčíková. Ako uviedla pre agentúru SITA, do konca tohto roka chce BID pripraviť štúdiu, ktorej výsledkom má byť dokument popisujúci možnosti postupného rozširovania Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). Chcú ju predložiť Trnavskému samosprávnemu kraju a spoločne o nej rokovať.

Do IDS BK by chcela BID v budúcnosti zapojiť dopravcov, ktorých si objednáva Trnavský kraj, čiže SAD Dunajská Streda a Arriva Trnava. „To sú dopravcovia, ktorí vo významnej miere operujú aj na území Bratislavského kraja,“ vysvetlila Horčíková.

Rozšírenie systému

V rámci IDS BK by mali byť zapojení do takéhoto zmysluplného celku všetci dopravcovia, ktorí vykonávajú služby vo verejnom záujme,“ vysvetlila Horčíková. V prvom kole BID zazmluvnila do integrovanej dopravy dopravcov svojich akcionárov, teda hlavné mesto SR a Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Hlavné mesto SR je totiž 100-percentným akcionárom Dopravného podniku Bratislava (DPB) a BSK je objednávateľom dopravných výkonov od Slovak Lines.

Rok 2020 bude o komunikácii,“ uviedla Horčíková. Oba kraje sú podľa jej slov pripravené obstarávať nových dopravcov, aktuálne zmluvy s dopravcami vypršia v Trnavskom kraji 1. januára 2021 a 1. januára 2022 a v Bratislavskom kraji 14. novembra 2021. Budúci rok teda chcú venovať prípravám riešenia o rozšírení integrovaného dopravného systému.

Systém integrovanej dopravy

Bratislavská integrovaná doprava zastrešuje koordináciu dopravných služieb v bratislavskom regióne (Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji, pozn. SITA). Hlavnou výhodou cestovania v rámci integrovanej dopravy je možnosť zakúpením jedného lístka využívať viacero dopravcov za rovnakých prepravných a tarifných podmienok.

Do systému integrovanej dopravy sú zapojení Dopravný podnik Bratislava, RegioJet, Slovak Lines a Železničná spoločnosť Slovensko, v Bratislavskom kraji sa tento systém uplatňuje zatiaľ v regiónoch Dunajská Lužná, Pezinok, Malacky a Senec. Od 1. augusta je do systému integrovanej dopravy v Bratislavskom kraji zapojená aj železničná stanica v Trnave.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk