Aj nepríjemné spory sa dajú príjemne vyriešiť

Spory.jpg
Foto: Pexels

Aj tí najmenej konfliktní ľudia sa občas vyskytnú v životnej situácií, ktorej riešenie je veľmi nepríjemné. A ako sa z nej dostať, bez ujmy a s čo najmenšími nepríjemnosťami? Vyskúšajte niektorú z nasledujúcich troch možností.

Bezplatná právna poradňa

Zapeklitá zmluva, ktorou ste si nie istý, či nepríjemnosti, ktoré neviete, ako by bolo najlepšie riešiť z právneho hľadiska? Riešením pri menších právnych problémoch môže byť bezplatná právna poradňa. V rámci takejto poradne získate odbornú odpoveď na rôzne právne problémy, či právny pohľad na vec. Samozrejme, v rámci bezplatnej právnej poradne nemôžete čakať náročné služby, ktoré si vyžadujú veľkú časovú náročnosť či špecifickú prípravu.

Jednoducho však môžete získať odpoveď napríklad na otázku, kto je v práve na základe rozsudku či zmluvy, ktorú ste uzavreli. Takáto šikovná pomoc sa vám môže hodiť napríklad vtedy, ak ste podpísali zmluvu (napríklad o pôžičke), pri ktorej ste si zabudli prečítať malé písmená.

No v rámci riešenie bežných malých právnych problémov, s ktorými si vie laik rady len ťažko, to môže byť tá najlepšia možná voľba. Využiť služby právnika tak vďaka bezplatnej právnej poradni môžete aj ak by ste si ich inak nemohli finančne dovoliť.

Mediátor

Počuli ste už niekedy o mediátorovi? Ide o odborne vzdelanú osobu, ktorá vám pomôže s riešením konfliktu s treťou stranou. Znie to zložito? Tak si to skúste predstaviť.

Už roky sa hádate so susedom o tom, že jeho sliepky pravidelne prechádzajú na váš pozemok a poškodzujú váš majetok. Susedské vzťahy sú čoraz naštrbenejšie a riešenie problému v nedohľadne. Práve tu prichádza ten pravý čas na zapojenie mediátora.

Jeho úlohou je pomôcť vám vyriešiť vzniknutý konflikt bez potreby zapojenia súdu. Samozrejme, môžete sa obrátiť aj na súd, ale ako to ovplyvní už aj tak dosť naštrbené susedské vzťahy…

Lepším riešením preto bude zapojiť do celého sporu mediátora, ktorý vám svojím nezainteresovaným pohľadom a vedením pomôže nájsť vhodné riešenie k spokojnosti oboch strán.

Mediator.jpg
Foto: Pexels

Manželská poradňa

Vzťahové problémy v manželstve sú azda jedným z najčastejších problémov, s akými sa ľudia počas svojho života stretávajú. Menšia či väčšia manželská kríza aspoň raz preverí každý vzťah. A kým jedni hneď hľadajú rozvodového právnika, iní z nej vyjdú ako víťazi. Ako je to možné?

Samozrejme, sú situácie, ktoré sú neriešiteľné (napríklad domáce násilie a alkoholizmus), kedy bude skutočne najlepším možným riešením nájdenie si dobrého právnika a žiadosť o rozvod.

No pri omnoho bežnejších problémoch, ako je napríklad nedostatok komunikácie a strata porozumenia, bude omnoho lepším riešením práca na vzťahu, napríklad aj s využitím služieb manželskej poradne.

Túto inštitúciu si mnohí z nás predstavujú ako vo filme – manželia sa tu pravidelne pohádajú a nakoniec sa aj tak rozvedú. No opak je pravdou. Ak vám obom na vzťahu skutočne záleží a máte snahu na ňom pracovať, manželská poradňa vám môže otvoriť nové obzory a pomôcť lepšie pochopiť potreby svojej polovičky.

Spory a hádky z nás vždy budú vyciciavať energiu a vždy nám budú nepríjemné. Najlepší spôsob, ako si nimi nezničiť či už psychické alebo fyzické zdravie je predchádzať im. A ak sa to z nejakého dôvodu nedá, vždy je najlepšie čím skôr nájsť vhodné riešenie a nepríjemnosti zbytočne dlho nenaťahovať.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk