Aj tento rok môžete zaplatiť daň z nehnuteľnosti online, je tu aj nový portál

Bratislava pocasie teplo hrad mesto
Foto: ilustračné, GettyImages

Obyvatelia, ktorí sa registrujú do konta a uhradia daň do 12. mája, sa vyhnú návšteve pošty.

Daň z nehnuteľností v Bratislave je aj tento rok možné zaplatiť online. Ako informuje hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková, novinkou je možnosť platby cez Bratislavské konto, ktoré bude postupne združovať rôzne elektronické služby a žiadosti mesta.

Pri registrácií do konta do 19. apríla a platbe dane v plnej sume do 12. mája nebude mesto posielať daňovníkom žiadne papiere poštou.

Pilotný projekt

V roku 2021 spustila Bratislava ako správca dane z nehnuteľnosti pilotný projekt online platby. Tento rok spúšťa možnosť platby dane cez nové Bratislavské konto, ktoré vytvoril tím oddelenia inovácií a digitálnych služieb. „Noví daňovníci sa musia do konta najprv zaregistrovať,“ priblížila Schmucková.

Tí, ktorí platili daň digitálne aj predtým, si konto aktivujú pomocou niekoľkých klikov. Daň z nehnuteľností je možné platiť online, cez mobilný telefón a prostredníctvom Apple Pay a Google Pay. Všetky informácie sú zverejnené na stránke mesta.

Dopyt obyvateľov

Bratislavské konto vzniká podľa mesta na základe dopytu obyvateľov, ktorí si prajú digitalizáciu a transformáciu mestských služieb. Cieľom je tiež postupne nahradiť existujúci portál, ktorý využíva minimálny počet obyvateľov.

Momentálne sa v konte nachádza najmä služba online platby dane z nehnuteľností a zoskupené služby mestských organizácií. Postupne doň budú pribúdať všetky služby a žiadosti mesta.

Už v máji pribudnú do konta aj pilotné transformované služby mesta Bratislava – žiadosť o záväzné stanovisko k investičnej činnosti, žiadosť o stanovisko k investičnému zámeru a žiadosť o územnoplánovaciu informáciu,“ poznamenala hovorkyňa s tým, že konto plánujú sprístupniť aj pre právnické osoby. Všetky služby budú dostupné aj pre tých, ktorí nemajú aktivovaný elektronický občiansky preukaz.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk