Aj vy budete môcť navštíviť historickú budovu Lekárne u Salvátora, je tu pripravená výstava

Lekaren u salvatora.jpg

Odkúpenie národnej kultúrnej pamiatky odsúhlasilo v marci mestské zastupiteľstvo.

Historická budova Lekárne u Salvátora v Bratislave bude od tohto víkendu prístupná verejnosti. Národnú kultúrnu pamiatku získalo hlavné mesto počas tohto leta do 100-percentného vlastníctva.

Budovu čaká ešte komplexná rekonštrukcia, no aby sme sa s vami o radosť zo Salvátora podelili už teraz, pripravili sme spolu s Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave výstavu fotografií, ktorá nám sprítomní dávnu podobu tejto budovy,“ uvádza mesto na sociálnej sieti.

Výstava bude prístupná denne od 19. septembra do 31. októbra, s výnimkou pondelka, v čase od 10.00 do 18.00, vstup je voľný.

Odkúpenie budovy

Odkúpenie historickej budovy odsúhlasilo v marci mestské zastupiteľstvo. Polovica Lekárne Salvátor bola vo vlastníctve mesta, druhá polovica v rukách súkromného vlastníka.

Výmera celej stavby je 242 metrov štvorcových a cena za 50-percentný podiel bola znaleckým posudkom určená na 372-tisíc eur.

Hlavné mesto získalo lekáreň do vlastníctva zámenou za nebytový priestor na Panskej ulici a predajom rozostavaného skeletu vodojemu z 80-tych rokov v mestskej časti Devín.

Najfotografovanejšia objekt

Budova Lekárne u Salvátora patrí medzi najfotografovanejšie objekty v historickom centre mesta. Dal ju postaviť známy lekárnik Rudolf Adler v roku 1904 firmou Kittler a Gratzl, ktorá stavala napríklad aj kúpele Grössling.

Lekáreň fungovala nepretržite počas monarchie, Československej republiky, vojnového Slovenského štátu aj počas socializmu. Jej činnosť ukončila v roku 1995 reštitúcia. Následnými prevodmi majetku a nedohodou s mestom bol z budovy odvezený aj historický a hodnotný mobiliár z 18. storočia.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom