Akademický senát Lekárskej fakulty Univerzity Komenského nesúhlasí so zmenou zriaďovacej listiny Univerzitnej nemocnice Bratislava

Univerzitná nemocnica, sanitka
ilustračné: SITA

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) rozhodlo o zmene zriaďovacej listiny Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). So zmenou však akademický senát Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave nesúhlasí.

Ako uviedol senát vo svojom stanovisku, zriaďovacia listina, platná pre všetky univerzitné nemocnice SR, obsahuje neprijateľné zásady výberových konaní prednostov kliník lekárskych fakúlt a univerzitných nemocníc. Sú v nej aj nedostatočné požiadavky na ich kvalifikačné predpoklady s vysokým podielom subjektívne hodnotiteľných ukazovateľov.

Vnímame to ako jednoznačné ohrozenie súčasnej najvyššej – univerzitnej zdravotnej starostlivosti i vedeckovýskumnej činnosti, a tým aj výučby klinických predmetov,” píše sa v stanovisku. Implementácia tejto zriaďovacej listiny môže podľa senátu spôsobiť deštrukciu vzdelávania na lekárskych fakultách a narušiť rozvoj jednotlivých medicínskych odborov, čo v konečnom dôsledku bude mať negatívny dopad na poskytovanie zdravotnej starostlivosti súčasným aj budúcim pacientom.

Rozhodnutie MZ o zmene zriaďovacej listiny UNB z 28. januára je s účinnosťou od 1. februára. Akademický senát prijal v utorok v súvislosti s týmto rozhodnutím uznesenie, ktoré zaslal aj ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej a ministerke školstva, vedy, výskumu a športu SR Martine Lubyovej. Rektor UK a dekani lekárskych fakúlt SR zaslali otvorený list ministerke zdravotníctva 5. februára.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk