Akademický senát STU schválil návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar počas tlačovej konferencie spojenej s vyhlásením rektora STU na tému: Riešenie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) v Bratislave. Bratislava, 14. január 2019.
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Za návrh na odvolanie Fikara hlasovalo 25 senátorov, proti bolo 14 a zdržali sa traja.

Akademický senát Slovenskej technickej univerzity (AS STU) v Bratislave na svojom rokovaní schválil návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie.

Tento návrh bude postúpený ministrovi školstva, ktorý ho ďalej podstúpi prezidentke SR, keďže odvolávať a menovať rektorov patrí do jej kompetencií. Pri hlasovaní bolo 42 platných hlasov. Za návrh na odvolanie Fikara hlasovalo 25, proti bolo 14 a zdržali sa traja.

Podpora Fikarovi

Fikara na rokovaní podporili aj štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre vedu a výskum Ľudovít Paulis (SaS) či generálny riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko. Podporu mu vyjadrili aj niektorí dekani fakúlt STU.

Na rokovaní senátori odsúhlasili, že médiá nesmú zhotovovať akékoľvek audiovizuálne záznamy zo zasadnutia. Predseda AS STU Marián Peciar toto rozhodnutie odôvodnil tým, že je zabezpečené živé vysielanie.

Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informovala redaktorka zo Sme Zuzana Kovačič Hanzelová. Na zasadnutie prišiel aj podpredseda Národnej rady SR a vládnej strany Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý verejnosti sprístupnil živý záznam zo zasadnutia senátu.

Dôvody na odvolanie

Medzi dôvodmi na odvolanie rektora bolo aj nezvládnutie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) STU, vytvorenie klastra s Univerzitou Komenského (UK) v Bratislave a Slovenskou akadémiou vied (SAV).

Taktiež aj „cenzúru“ v rámci monitorovania tlače, ktorá sa týkala odmietnutia monitorovania portálu Hlavné správy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk