Valbová strecha je vizuálne podobná sedlovej streche, ale má zaujímavejšiu architektonickú formu. Aké sú jej výhody a nevýhody?
Valbová strecha v súčasnosti patrí medzi obľúbené riešenie konštrukcie strešných krovov. Nečudo. Okrem zaujímavej architektonickej formy prináša niekoľko výhod. Ak sa rozhodnete pre tento typ strechy, nemali by ste zabudnúť ani na vhodný výber strešných krytín a izolácie. Čo všetko treba o tomto druhu konštrukcie strechy vedieť pred jej samotnou výstavbou?
Konštrukcia valbovej strechy
Valbová strecha je typ konštrukcie krovu, ktorá svojím celkovým vzhľadom pripomína klasickú sedlovú strechu. Rozdiel medzi sedlovou a valbovou strechou spočíva v tom, že valbová strecha má „zrezané“ horné rohy. V praxi sa teda takáto strecha skladá z dvoch väčších lichobežníkových a dvoch menších trojuholníkových sklonov.
Konštrukcia valbovej strechy závisí predovšetkým od rozpätia budovy. Ak vzdialenosť medzi vonkajšími stenami budovy nepresahuje 6 m, krovy valbovej strechy sú zvyčajne systémom krokiev. V tomto prípade sa jeden krov skladá z dvojice krokiev, ktoré sa v hornej časti stretávajú v línii hrebeňa a v dolnej časti spočívajú na rovnobežných latách. Pri dlhších rozpätiach, v rozmedzí 7 až 9 m, je valbová strecha zvyčajne konštrukcia s krokvami. V tomto prípade sú krokvy preložené vodorovným límcovým nosníkom, ktorý celý systém spevňuje a stužuje.
Môže sa použiť aj valbová strecha s väčším rozpätím, ale v tomto prípade by mali byť sklonené plochy (valby) podopreté jednou alebo dvoma trámovými stenami – väzníkmi uloženými na radoch stĺpov. V prípade, že rozpätie škridlovej strechy je ešte väčšie, mal by sa použiť systém väzníkov a latovania pozostávajúci z krokiev, väzníkov, stĺpov, mečov, väzieb a latovania. Tvar kolenných stien budovy závisí od typu použitej strešnej konštrukcie. V prípade, že je tvar krovu s krokvami alebo krokvami s priečnikmi, musia byť kolenné steny vystužené železobetónovými prvkami. Ak má usporiadanie strechy prenášať časť zaťaženia na podlahu, môžu byť vonkajšie steny väčšinou murované.
Výhody a nevýhody valbovej strechy
Valbovú strechu oceňujú investori a projektanti predovšetkým pre jej estetickú formu. Usporiadanie tohto typu je totiž samo o sebe zaujímavým architektonickým detailom. Valbové strechy disponujú všetkými výhodami šikmých striech. Budovy zakončené konštrukciou valbovej strechy majú hlavne štítové steny, ktoré umožňujú efektívne osvetlenie podkrovia. Nenájdete tu tiež množstvo ťažkopádnych šambrán. Navyše ak je štítová stena pomerne vysoká, podkrovné miestnosti vôbec nepôsobia stiesnene. Valbové strechy sa považujú aj za ekonomické riešenie. Pri analýze funkčnosti je naozaj ťažké nájsť nejaké nevýhody tohto typu usporiadania.
Aký typ strešnej krytiny zvoliť pre šikmú valbovú strechu?
Keď hľadáte ideálnu povrchovú úpravu pre šikmú strechu, zvážte ľahkú oceľovú strešnú krytinu. Krytiny tohto typu sa vyznačujú vysokou estetickosťou a zbytočne nezaťažujú konštrukčné prvky. To umožňuje efektívnu optimalizáciu nosnej strešnej konštrukcie a príležitosť na zníženie investičných nákladov. Ľahká plechová strešná krytina sa veľmi dobre kombinuje s budovami v tradičnom aj modernom štýle. Investori a projektanti, ktorí majú záujem o tento typ strechy, si môžu vybrať z trapézového plechu, falcovaných a zaklikávacích panelov, modulových škridiel a veľkoformátových škridiel. Všetky typy ľahkých strešných krytín vykazujú odolnosť voči poveternostným vplyvom. Každá z nich je k dispozícii v širokej škále farieb a povrchových úprav. Tieto typy krytín nájdete tiež v sortimente Balex Metal, výrobcu stavebných materiálov s dlhoročnými skúsenosťami na trhu.
Pri plánovaní stavby domu treba myslieť aj na vhodnú izoláciu podkrovia. Ako tepelnoizolačný materiál na strechu sú ideálne PIR panely Thermano, ktoré tiež ponúka spoločnosť Balex Metal. Tieto panely sú na báze polyuretánu s uzavretou bunkovou štruktúrou vďaka čomu sú odolné voči vode a vlhkosti. Tenké tepelnoizolačné panely sú ľahké a zároveň vykazujú najvyššie tepelnoizolačné vlastnosti spomedzi výrobkov tohto typu.
Informačný servis