Aké sú výsledky testovania vôd z domácich studní? Každá piata vzorka prekročila odporúčané limity

studna-domaca-voda-hodnoty-meranie-nezavadnost-gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

Vyplýva to z výsledkov rozboru viac ako 700 vzoriek vody, ktoré BVS zadarmo otestovala.

Jedna z piatich vzoriek vody z domácej studne, ktorú Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) zadarmo otestovala v rámci Svetového dňa vody, prekročila odporúčané limity tvrdosti alebo obsah dusičnanov.

Ako informoval hovorca BVS Peter Podstupka, vyplýva to z výsledkov rozboru viac ako 700 vzoriek vody, ktoré do laboratórií BVS priniesli záujemcovia. „Voda z verejného vodovodu je testovaná pravidelne priamo vodárňami a spĺňa všetky hygienické normy,“ ozrejmil hovorca.

Celkovo BVS 22. marca prijala a zadarmo otestovala 721 vzoriek vody z domácich studní. „Zvýšené hodnoty dusičnanov vykazovalo 154 vzoriek, pričom vysoké hodnoty nad hranicou 90 mg/l boli zaznamenané v 61 prípadoch. Počet vzoriek, ktoré boli mimo žiaduci a odporúčaný rozsah tvrdosti vody, bol 159,“ poznamenal Podstupka.

Ako dodal, vo viacerých prípadoch v jednej vzorke vody z domácej studne boli prekročené hodnoty pre tvrdosť vody aj dusičnany.

Aj tieto výsledky potvrdzujú, že kvalita vody v domácich studniach kolíše a ak ju chce niekto používať, mal by si nechať urobiť jej rozbor. BVS robí aj mikrobiologický rozbor či analýzu na prítomnosť pesticídov,“ doplnil generálny riaditeľ BVS Peter Olajoš.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk