Ako chrániť netopiere a dážďovníky vysvetlia v SNM

zatepľovanie, netopier, dážďovník
SITA

Užitočné dážďovníky a netopiere ohrozuje čoraz viac zatepľovanie domov, ako sa im dá pomôcť, vysvetlia odborníci zajtra na prednáške v Slovenskom národnom múzeu.

Prednášku Petra Lipovského z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) pripravilo Prírodovedné múzeum SNM. Začne sa o 17. hodine v Objavovni na 3. poschodí budovy SNM na Vajanského nábreží 2. Prednáška upozorní na ohrozenie dážďovníkov a netopierov pri zatepľovaní budov, ale prinesie aj postupy na ich ochranu. Oba chránené živočíchy sú navyše užitočné, keďže sa živia množstvom hmyzu, napríklad aj komármi.

netopier, dieťa
SITA Chlapec si prezerá netopiera poèas stretnutia so živými netopiermi v bratislavskej ZOO v rámci akcie Európska noc netopierov, 9. september 2006, Bratislava. Foto: SITA/Nina Bednáriková

„Naše mestá a dediny obýva množstvo živočíšnych druhov, ktoré sa prispôsobili životu v osídlenej krajine. Človek neúmyselne vytvoril pre mnohé z nich ideálne podmienky na hniezdenie a úkryt. K týmto druhom patrí aj dážďovník obyčajný a netopier raniak hrdzavý. Sú to dva najznámejšie druhy, ktoré bežne žijú v našom okolí a využívajú budovy na hniezdenie a ukrývanie sa,“ informovalo v pozvánke na prednášku SNM.

Vtákom i netopierom by pomohlo, ak by na zatepľovaných domoch osadili búdky, špeciálne navrhnuté na tento účel. Tie vtákom a netopierom slúžia ako náhradné domovy.

„V súčasnosti predstavuje najväčšie ohrozenie pre dážďovníky a netopiere rozsiahle zatepľovanie výškových panelových domov. Oba druhy tým prichádzajú o svoje úkryty a hniezdiská,“ povedal zástupca BROZ Peter Lipovský.

Uviedol to v súvislosti so získaním medzinárodného ocenenia Award of excellence in biodiversity protection 2014 za projekt BROZ Ochrana dážďovníka obyčajného a netopierov v budovách na Slovensku vo februári tohto roka. Dážďovníky aj netopiere sú, ako pripomenul Lipovský, zákonom chránené, ak sa zatepľovaním zničí ich životné prostredie, vzniká povinnosť vytvoriť im náhradné hniezdiská.

dážďovník
SITA

Dážďovníky aj netopiere sú v mestách nesmierne prospešné, denne skonzumujú množstvo komárov a iného, pre ľudí nepríjemného hmyzu.

„Napríklad jedna večernica malá skonzumuje počas noci 2 000 až 3 000 komárov a 800-členná kolónia netopiera obyčajného dokáže za jednu noc vychytať 55 000 motýľov obaľovača dubového. Tým, že sa živia hmyzom a inými bezstavovcami aktívnymi počas noci, plnia nezastupiteľnú funkciu, ktorú nemajú iné denné živočíchy,“ informuje o význame netopierov Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku na svojej webstránke http://www.netopiere.sk. Viac o dážďovníkoch a ich ochrane možno nájsť na http://dazdovniky.vtaky.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk