Do sídelnej budovy národného múzea prichádza z Českej republiky veľká putovná expozícia venovaná objavom svetoznámeho jazykovedca Bedřicha Hrozného, ktorému sa začiatkom 20. storočia podarilo rozlúštiť jazyk starovekých Chetitov.
Svetové objavy českého orientalistu, jazykovedca a cestovateľa Bedřicha Hrozného, ktorý v rokoch 1916 – 1917 rozlúštil chetitský jazyk a položil základy samostatného odboru chetitológie, predstaví verejnosti od piatka 17. júla výstava v sídle Slovenského národného múzea.
Výstavu Bedřich Hrozný – Sto rokov od rozlúštenia chetitského jazyka prinesie SNM v budove na Vajanského nábreží 2 v spolupráci s Českým centrom v Bratislave. Ako ďalej informovala Zuzana Vášáryová z centra múzejnej komunikácie SNM, návštevníci spoznajú Hrozného najznámejšie archeologické expedície z rokov 1924 a 1925 v lokalitách v Šéch Saad, Tell Erfád v Sýrii a v meste Kayseri a najmä v lokalite Kűltepe v Turecku.
„Istý podiel tamojších nálezov a výkopovú dokumentáciu Hrozný rozdelil medzi tri pražské inštitúcie. Jedna z nich, Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, prevzalo fotografie a dokumentačné kresby a podstatnú časť osobnej pozostalosti vedca. Na základe týchto materiálov múzeum k storočnici objavu pripravilo panelovú výstavu pre České centrá v zahraničí, aby ju mohli vidieť návštevníci na celom vo svete,“ upozornila Z. Vášáryová.
Slovenské národné múzeum, ktoré výstavu prezentuje ako prvá inštitúcia, ju doplnilo replikami nálezov Bedřicha Hrozného z Polabského muzea – Muzea Bedřicha Hrozného v Lysej nad Labem.
„Výstava tu získala aj druhú, nemenej zaujímavú časť s názvom Územie Slovenska v čase Chetitov – chudobní vzdialení súčasníci, kde SNM – Archeologické múzeum pomocou zbierkových predmetov dokumentuje rovnakú dobu, dobu bronzovú na našom území a ukazuje tak protipól rozvinutej chetitskej civilizácie,“ informovalo ďalej národné múzeum.
Expozíciu ozvláštňuje umelecká šesťkanálová audioinštalácia z dielne Pavla Stereca v samostatnej miestnosti. Autor v spolupráci s Ústavom srovnávací jazykovědy a s Fonetickým ústavom Filozofickej fakulty Univerzity Karlovy v Prahe využil niekoľko slov dávno mŕtveho jazyka, ktoré Hroznému pomohli pri lúštení jazykového problému, a vyjadril tak vlastný pohľad na túto problematiku.
Výstava, ktorú autorsky pripravilo Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Prahe, bude pre návštevníkov prístupná do 11. októbra.
Výstava sa dá vidieť denne okrem pondelka od 9. do 17. hodiny, počas letných prázdnin od 10. do 18. hodiny. Viac podrobností o programe národného múzea možno nájsť na webstránke http://www.snm.sk.