Ako sa vyrovnať s nadmerným stresom?

Tired,And,Disappointed,Female,Person,At,Home,Office,Workplace,Late
Foto: Shutterstock

Stres je pocit, že ste pod príliš veľkým psychickým alebo emocionálnym tlakom. Ľudia majú rôzne spôsoby reakcie na stres, takže situácia, ktorá je pre jedného človeka stresujúca, môže byť pre iného motivujúca.

Mnohé požiadavky v živote môžu spôsobovať stres, najmä pracovné, vzťahové a finančné problémy. Keď sa cítite vystresovaní, môže to narušiť vaše každodenné fungovanie a dokonca vám zabrániť v dosiahnutí vašich cieľov.

Čo je to stres?

Stres je reakcia organizmu na výzvu alebo požiadavku, ktorú zažíva každý. Môže byť vyvolaná rôznymi udalosťami, od drobných každodenných problémov až po veľké zmeny, ako je rozvod alebo strata zamestnania.

Reakcia na stres zahŕňa fyzické príznaky, medzi ktoré patrí zvýšená srdcová frekvencia a krvný tlak, príval myšlienok na stresovú udalosť a ďalšie silné emócie vrátane strachu a hnevu.

Často sa hovorí, že stres je niečo negatívne, ale existujú aj pozitívne životné situácie, ktoré nám spôsobujú stres, napríklad narodenie dieťaťa alebo povýšenie v práci.

Príznaky, ktoré naznačujú, že ste vystavení príliš veľkému stresu

Nižšie sú uvedené príznaky, ktoré v prípade, že sú prítomné, môžu naznačovať príliš veľký stres, a sú to:

  • bolesti hlavy
  • svalové napätie,
  • nevoľnosť,
  • zovretie čeľuste alebo pästí,
  • vysoký krvný tlak,
  • smútok alebo depresia,
  • úzkosť alebo nepokoj,
  • nedostatok motivácie alebo sústredenia,
  • podráždenosť alebo hnev.

Okrem toho sa zistilo, že ľudia vystavení extrémnemu stresu sú náchylnejší na užívanie rôznych stimulantov vrátane alkoholu, nikotínu, drog a kofeínu.

K ďalším behaviorálnym príznakom patrí aj odradenie od socializácie, aktivity a prejedanie sa alebo naopak nedostatočné stravovanie.

Ak pociťujete niektorý z týchto príznakov, môžete podniknúť kroky na zníženie stresu.

Boj so stresom

Tu je niekoľko jednoduchých, ale dôležitých krokov, ktoré môžete zaviesť do svojho každodenného života, aby ste znížili vplyv stresu na svoje telo.

Vyskúšajte nasledujúce tipy, aby ste sa cítili lepšie.

Buďte aktívni

Cvičením stres nezmizne, ale môže výrazne znížiť intenzitu emócií, ktoré pociťujete, vyčistiť vaše myšlienky a umožniť vám pokojnejšie riešiť problémy.

Buďte medzi blízkymi

Udržiavanie dobrých kontaktov s priateľmi a rodinou môže zmierniť vaše problémy v práci a pomôcť vám pozrieť sa na veci z trochu inej perspektívy. Čas strávený s blízkymi vám pomôže uvoľniť sa a zbaviť sa stresu. Dôležité je, že rozhovor s priateľom vám môže pomôcť nájsť riešenie problémov, ktoré vás trápia.

Pamätajte na seba

Mnohí z nás pracujú dlhé hodiny, čo znamená, že často nevenujeme dostatok času veciam, ktoré nás skutočne bavia. Je dôležité vyhradiť si čas na spoločenské aktivity, relaxáciu alebo cvičenie.

Môžete si skúsiť vyhradiť niekoľko dní v týždni na „čas pre seba“ mimo práce.

Vyhnite sa nezdravým návykom

Nespoliehajte sa na alkohol, fajčenie a kofeín ako na spôsoby zvládania stresu. Iste, môžu priniesť dočasnú úľavu, ale z dlhodobého hľadiska stimulanty vaše problémy nevyriešia. Jednoducho vytvoria nové.

Vyhľadajte odbornú pomoc

Ak je úroveň vášho stresu taká vysoká, že negatívne ovplyvňuje váš život, poraďte sa s odborníkom. Psychologické terapie sú v súčasnosti veľmi populárne, najmä online psychoterapia, ktorá vám umožní stretnúť sa s psychológom bez toho, aby ste museli opustiť svoj domov.

Tento článok nie je autorským obsahom BratislavaDen.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk