Vo štvrtok 7. decembra o 18. hodine sa v Coworkingu Cvernovka uskutoční diskusia o tom, ako textil ovplyvňuje naše životné prostredie. Téma módnych trendov a hromadenia oblečenia je s blížiacimi sa Vianocami veľmi aktuálna.
V domácnostiach po celom Slovensku sa v každej skrini nachádza niečo, o čom väčšina z nás ani netuší, že zaťažuje životné prostredie – je to oblečenie. Na prvý pohľad neškodné tričko či džínsy sa vedia zo dňa na deň zmeniť na odpad. Recyklácia textilu nie je jednoduchá, pretože väčšina módnych kúskov sa neskladá z jedného materiálu. Množstvo rôznorodých materiálov komplikuje triedenie. Existuje však niekoľko spôsobov, ako zabrániť tomu, aby sa z oblečenia stal odpad. Medzi tie ideálne patria riešenia, do ktorých sa zapojí samotný používateľ.
Event a diskusia
Decembrový event Coworkingu Cvernovka prinesie praktické ukážky, ako využívať módne trendy a nevyrábať odpad. Pozvanie do diskusie prijali Ivana Maleš a Petra Csefalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky a Illah van Oijen a Nina Marcekova z Fashion Recycling Labu. Okrem tradičného rozhovoru bude mať event aj praktickú časť. Priamo na mieste si ukážeme dokonalý šatník, ktorý obsahuje len 50 kúskov oblečenia a stále je in, ako funguje metóda reuse – druhá šanca pre nepotrebný textil alebo obľúbená výmena pekných kúskov oblečenia, o ktoré už majiteľ nemá záujem.
„Najlepší je taký odpad, ktorý nikdy nevznikne,“ upozorňuje Petra Csefalvayová za Inštitút cirkulárnej ekonomiky. Odpad je všeobecnosti zadefinovaný ako vec, ktorej sa majiteľ chce zbaviť. Aj oblečenie – to, ktoré nám doslúžilo alebo sa nám už nepáči, často vyhadzujeme do smetného koša. „Ak textil skončí v čiernej nádobe, na 99 % skončí na skládke alebo v spaľovni. Na skládke sa bude rozkladať niekoľko desiatok až stoviek rokov spolu s ostatnými materiálmi, ktoré sú na skládke (plasty, pneumatiky, chemikálie a. i.) a tak sa bude podieľať aj na tvorbe skleníkových plynov, ktoré sú veľmi škodlivé pre naše zdravie a životné prostredie,“ doplňuje Csefalvayová.
Keďže textil výrazne ovplyvňuje životné prostredie aj pri procese výroby a aj vtedy, keď sa stane odpadom, dôležité je nakupovať oblečenie, ktoré má pre nás hodnotu, ktoré sa nám dobre nosí. Tak budeme toho oblečenia potrebovať menej a výrazne znížime aj svoju ekologickú stopu.