Ako to dopadne s výstavbou Národného futbalového štadióna?

Slovan, Tehelné pole
SITA

Výstavba Národného futbalového štadióna v Bratislave sa dostala opäť do kritickej fázy, majiteľ Slovana Ivan Kmotrík zvažuje možnosť, že sa vzdá športoviska, ktoré by malo vyrásť na Tehelnom poli.

Podľa jeho súčasného názoru by bolo ideálne, ak by štadión vlastnil štát alebo samospráva. Vďaka tomu by bolo menej komplikácií pri výstavbe ako doteraz.

„Zatiaľ nie je nič uzavreté. No podľa môjho osobného názoru bude lepšie, ak bude štadión vlastniť štát. Ktokoľvek iný by ho vlastnil ako Slovan či Ivan Kmotrík, bude menej starostí, závisti a naťahovania. A predovšetkým tu nebudú reči, že Ivan Kmotrík bude na ňom zarábať. Nám za tie roky dalo veľmi veľa práce, aby sme dostali od 35 organizácií územné rozhodnutie, celá záležitosť je momentálne na prokuratúre. S tým súvisiace nekončiace problémy nás už stáli veľa peňazí,“ priznal v rozhovore pre Plus jeden deň Ivan Kmotrík.

Štadión s kapacitou 20-tisíc miest by mal stáť 70 miliónov eur. Časť prostriedkov už Ivan Kmotrík investoval do výstavby, od nikoho ich nechce pýtať späť.

„Preinvestovali sme na projekte okolo dvoch miliónov a zemné práce vyšli na ďalší milión a pol. V tomto prípade však nejde o peniaze, ale aby sa to reálne postavilo a my sme mali kde hrávať,“ tvrdí pre Plus jeden deň Kmotrík, ktorý svoj súčasný krok zvažoval tri až štyri mesiace. Podľa jeho názoru je teraz dôležité, aby Bratislava mala zodpovedajúci štadión.

Rokoval už so zástupcami mesta i samosprávneho kraja, chce sa stretnúť s predstaviteľmi štátu. Všetci dostali ponuky, v priebehu dvoch či troch týždňov by mohla byť situácia jasnejšia. Slovan je ochotný na štadióne postaviť kabíny a všetko zázemie pre klub. Je to však vec dohôd.

„Budeme musieť rokovať, kým sa niečo nepodarí. Nechceme, aby vznikla patová situácia, ale nemôžeme bojovať s veternými mlynmi,“ hovorí Ivan Kmotrík.

Na doterajšie práce sa nevyužil podľa jeho slov ani cent zo štátneho rozpočtu. Vláda už dávnejšie schválila dotáciu na Národný futbalový štadión vo výške 27 miliónov eur.

„Tento rok sme mali dostať 9 až 11 miliónov eur. Nečerpali sme však z nich ani cent. Ani nechceme, pokiaľ nebude všetko dohodnuté. Opakujem, nechcem štadión, on tu ostane, ja tu však byť nemusím,“ doplnil pre Plus jeden deň Ivan Kmotrík. Podľa podnikateľa je reálne, aby sa štadión postavil za osemnásť až dvadsať mesiacov.

Kmotrík pripúšťa aj svoj prípadný koniec v Slovane. „Uvidíme rok, dva, či sa nám podarí postaviť štadión a pritiahnuť ľudí. Nakoniec, sú to moje korunky a rozhodnutie, či skončím, alebo nie. Mám deti a deväť králikov a plus mínus štyri – päť miliónov by som vedel inde minúť,“ dodal pre Plus jeden deň Ivan Kmotrík.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk