Ako vyzeralo Staré Mesto kedysi? Staré snímky môžete preskúmať pomocou novej aplikácie

Bratislavský hrad Staré Mesto Bratislava
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - BratislavaDen.sk

Zábery mestskej časti sa dajú prehliadať cez historické ortofotosnímky.

Moderná technológia prináša mnoho vychytávok, ktorými sa dá cestovať v čase a nahliadnuť na našu históriu aj dnes.

Nová aplikácia v geografickom mapovom systéme Gisplan umožní nahliadnutie na staré zábery Starého Mesta. Sú v nej dostupné ortofotosnímky od roku 1949.

Porovnanie dvoch ortofotomáp

V dvoch oknách je možné porovnať dve orfofotomapy v dvoch rôznych obdobiach. Snímky sa dajú preskúmať aj podrobnejšie, je možné ich ľubovoľne približovať či posúvať.

Ortofotomapy sú fotografie územia. Ide o jednu či viacero ortofotosnímok, ktoré sú spojené do jedného celku a doplnené nástrojmi ako mierka, popis mapy, mapové značky a podobne.

Vo vyhliadavači v aplikácii sa dá vyhľadať pamiatka alebo ulica. K dispozícii sú snímky z rokov 1949, 1963, 1969, 1985, 1993, 1999, 2004, 2007, 2010, 2011, 2013, 2014, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 a 2021.

Vyskúšanie v praxi

Vyskúšali sme novú aplikáciu aj my. Do vyhliadavača sme si zadali „Bratislavský hrad“. Ponúklo niekoľko snímok z rôznych rokov, ktoré bolo možné priblížiť. Záber nižšie pochádza z roku 1963.

Bratislavský hrad
Ortofotosnímky Bratislavského hradu. Foto: Gisplan

Druhýkrát sme vyskúšali nájsť Kamenné námestie. Niektoré staršie roky môžu byť rozmazanejšie a ťažšie sa v nich budete orientovať.

Kamenné námestie
Ortofotosnímky Kamenného námestia. Foto: Gisplan

Vedľa okien so snímkami sa objaví ďalšia lista. Môžete si vyznačiť, či chcete identifikovať parcelu alebo budovu. Údaje prezrádzajú výmeru a druh pozemku, súradnice či súpisné číslo budovy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk