Ako zlepšiť študentský život v Mlynskej doline?

Diskusia_vedenie_mlynov_2018.jpg
V Univerzitnom Kultúrnom Centre Mlynská dolina diskutovali so študentami hostia diskusie. Zľava: predseda komisie pre vysokoškolské internáty Róbert Zsembera, riaditeľ internátov Robert Gula, moderátor moderátor FB skupiny Mladosť~Šturak~Átriaky~Manželáky Ján Šutý a Martin Hodničák z Univerzitného Kultúrneho Centra. Rozhovor viedla Ivana Petrisková. Foto: Mladiinfo Slovensko

Študenti diskutovali s riaditeľom internátov o zlepšení života v Mlynskej doline.

V Univerzitnom Kultúrnom Centre Mlynská dolina sa uplynulú stredu uskutočnila diskusia o potrebách študentov Mlynskej doliny.

Samotnej diskusii predchádzalo vyplnenie krátkeho anonymného dotazníka, do ktorého sa zapojilo viac ako 300 študentov.

Z odpovedí je zrejmé, že študentov ubytovaných vo Vysokoškolskom meste Ľudovíta Štúra (VMĽŠ) najviac trápi absencia wi-fi pripojenia, nedostatočné vybavenie izieb, preplnené spoje MHD, nevyhovujúce sociálne zariadenia či starý nábytok a okná, cez ktoré fučí.

Mlynyfoto2016.jpg
Vysokoškolské mesto Ľudovíta Štúra v Mlynskej doline. Foto: Ján Šutý

Riaditeľ internátov Robert Gula, ktorý tam býval nielen ako študent, ale aj ako zamestnanec v rokoch 1998 – 2016, teda požiadavkám študentov veľmi dobre rozumie.

Častými hygienickými opatreniami, ktoré zaviedol,  sa podarilo úplne eliminovať problém s lezúcim hmyzom – švábmi.

Vážnejší a dlhodobo neriešený problém je však samotný stav niektorých objektov, keďže od ich výstavby do nich štát, ako ich vlastník, nič neinvestoval. A teda na kompletnú rekonštrukciu všetkých internátov VMĽŠ v Mlynskej doline by bolo potrebných približne 300 miliónov eur.

Zmena nastala až v roku 2003, kedy štát prenechal internáty Univerzite Komenského.

Najstarším a súčasne komplexne nerekonštruovaným blokom je Výškový blok (VB), ktorý bol vybudovaný v roku 1967. Na základe nedávneho prísľubu práve dosluhujúcej vlády, ktorá odsúhlasila na opravy internátov v Mlynskej doline cca 14 miliónov eur, by sa mohlo hneď po ukončení verejného obstarávania začať s komplexnou rekonštrukciou výškového bloku B.

Sturak.jpg
Výškové bloky – najstaršie ubytovacie kapacity v Mlynskej doline, ktoré čaká rekonštrukcia. Foto: Ján Šutý Foto: archívne, Ján Šutý

Keďže však aktuálna situácia vo vláde nie je priaznivá, je otázne, či schválenú dotáciu VMĽŠ skutočne dostane.

V prípade, že štát na opravy internátov neprispeje, bude sa výškový blok rekonštruovať postupne, na etapy – z vlastných zdrojov.

Holubi trus balkon sturak okt 2017.jpg
Problémy s holubím trusom. Po rekonštrukcii Výškového bloku, pri ktorej sa majú zväčšiť izby na úkor balkónov sa tento problém vyrieši. Foto: DP

Átriové domčeky (AD), ktoré pozostávajú z 18 blokov, boli vybudované približne o 10 rokov neskôr. Pod ich zlý stav sa podpísalo predovšetkým zlé podložie, a tak najmä spodné bloky ,,sadajú“ a spôsobujú poruchy na rozvodoch, ale i statike.  Problémom je aj bezpečnosť, keďže balkóny a terasy sú vzájomne prepojené.

Atriaky.jpg
Ich osud je neistý. Átriové domčeky a v pozadí opustená výšková budova RTVS. Foto: Ján Šutý

Od mája do septembra tohto roku sa majú čiastočne rekonštruovať tri vrchné bloky AD – C, E, M, kde budú vymenené okná a sociálne zariadenia.

Átriové domčeky však vzhľadom na nerentabilnosť opráv a sociálne zariadenia, ktoré sú spoločné pre celú chodbu, nespĺňajú súčasné požiadavky a budú postupne uzatvárané. Problémom v nich je taktiež zvýšená anonymita a s ňou spojený vandalizmus, ktorý stojí VMĽŠ nemalé finančné prostriedky.

V pláne je preto výstavba nového výškového bloku pre približne 1 300 študentov, ktorého súčasťou má byť aj  jedáleň s kapacitou 10-tisíc stravníkov denne.

Najnovší objekt sú Manželské internáty, ktoré boli postavené v 80. rokoch. VMĽŠ ich s použitím vlastných zdrojov postupne kompletne zrekonštruovalo v rokoch 2008 a 2015.

Nove_manzelaky.jpg
Manželské internáty – v súčasnosti najmodernejšie a najdrahšie bývanie v Mlynskej doline. Zrekonštruované boli v roku 2015. Foto: Ján Šutý

V pláne je postupne zaviesť wi-fi pripojenie do celého areálu internátov, a to už od autobusovej zastávky Cintorín Slávičie údolie.

VMĽŠ má však aj problémy iného charakteru. Z dôvodu poklesu populačnej krivky každoročne klesá aj počet žiadostí o ubytovanie študentov. Z tohto dôvodu sa pri rekonštrukcii a stavbe nových blokov bude znižovať kapacita lôžok. Pôvodne trojlôžkové izby budú dvojlôžkové a súčasné dvojlôžkové sa prerobia na jednotky.

Pre doktorandov má byť v budúcnosti vyčlenený taktiež nový blok, ktorý bude situovaný na mieste dnešných Unimo-objektov, nad ulicou Staré grunty, s kapacitou približne tristo lôžok.

Unimoobjekty.jpg
Unimo-objekty. Na týchto miestach by mal v budúcnosti vyrásť nový internát pre doktorandov UK. Foto: Ján Šutý

Je teda zrejmé, že Vysokoškolské mesto Ľudovíta Štúra v Mlynskej doline, ktoré má v súčasnosti k dispozícii cez 6 600 lôžok, bude z dôvodu skvalitnenia života študentov svoju kapacitu z roka na rok znižovať a zároveň sa tak postupne stratí večný problém ubytovaných študentov s nedostatočnou kapacitou vozidiel MHD smerujúcich do Mlynskej doliny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk