Aktivisti budú v nedeľu počas behu Devín – Bratislava protestovať pri zbúranom PKO

PKO, búracie práce
SITA

Aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene (BAO) si v nedeľu symbolickým protest pripomenú stratu Parku kultúry a oddychu (PKO). Aktivisti sa zídu v nedeľu 10. apríla o 10. hodine pred vchodom do zbúraného PKO, práve v tom čase štartuje aj 69. ročník národného behu Devín – Bratislava.

„Hlavná trasa behu vedie popred bývalé mestské budovy PKO, a tak si obyvatelia Bratislavy môžu pripomenúť toto zbytočné barbarstvo,“ uvádza v tlačovej správe Matej Vagač z BAO, ktorý je aj staromestským poslancom.

O predaji budov PKO spoločnosti Henbury Development za jedno euro mesto rozhodlo vlani v decembri. Krátko na to investor, ktorý pod kultúrnym stánkom vlastní už roky aj pozemky, začal budovy búrať.

„Zodpovednosť padá na hlavu primátora Nesrovnala, ktorý ‚srovnal‘ kultúrno-spoločenské priestory mesta bez dôvodu a primeranej náhrady. Taktiež sa našlo 28 poslancov a poslankýň, ktorí odhlasovali tento nekultúrny čin napriek tomu, že väčšina obyvateľov Bratislavy bola proti zbúraniu,“ tvrdia aktivisti v tlačovej správe.

„Pritom všetko nasvedčuje tomu, že Dohoda o urovnaní všetkých vzájomných nárokov, práv a pohľadávok, súvisiacich s investičným projektom Riverside City Bratislava – Nové PKO, schválená 10. decembra 2015 mestským zastupiteľstvom, bola zmanipulovaná, obmedzila práva mesta v prospech developera a umožnila neoprávnene zbúrať PKO aj napriek tomu, že Najvyšší súd 27. októbra 2015 rozsudok krajského súdu o oprávnení bývalého primátora Ďurkovského nechať zbúrať PKO zrušil a vrátil na ďalšie konanie,“ píše sa ďalej v tlačovej správe aktivistov.

Iniciatíva Bratislava otvorene chce nedeľným symbolickým protestom upozorniť na neustálu „urbicídu“ mesta za posledných 25 rokov, keď sa vyrúbali desaťtisíce stromov, zlikvidovali sa takmer všetky technické pamiatky stredoeurópskeho významu a mnoho ďalších historických pamiatok, zmizli športoviská či zanikli tradičné priestory ako divadlo Astorka, divadlo Stoka, Amfiteáter a mnoho iných, píše sa v tlačovej správe.

Aktivisti sa obávajú aj o ďalšie verejné priestranstvá a budovy, ohrozená podľa nich je napríklad športová hala na Pasienkoch, ktorá má podobný scenár ako PKO. „A čo bude nasledovať? Ktoré stromy a parky? Bude to park na Kollárovom námestí, zeleň pred Justičákom alebo fontána na Námestí slobody? Aké nepríjemné prekvapenia od tohto primátora Bratislava ešte zažije?“ pýtajú sa aktivisti a pripomínajú, že tradícia, historická pamäť či tradičné hodnoty sa v hlavnom meste nectia.

„V júni 2011 magistrát zorganizoval odborný seminár, kde zaznelo viac ako 10 serióznych odborných analýz PKO z hľadiska historického, urbanistického, architektonického a kultúrno-spoločenského. PKO sa stalo pamätihodnosťou mesta. Okrem toho prebehol výskum Pamiatkového úradu SR z roku 2010 a odborníci zaradili budovy PKO medzi 300 najpozoruhodnejších diel tvoriacich Register modernej architektúry Slovenska, do kategórie diel s vysokými hodnotami vo viacerých ohľadoch. Bratislavskí primátori a zastupiteľstvá pokojne dovoľujú developerom ničiť kultúrne a historické pamiatky,“ dodávajú aktivisti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk