Aktivisti chcú vyzvať Fica, aby riešil situáciu s herňami, reagujú tak na petíciu proti hazardu v Bratislave

hazard, herňa
ilustračné: pixabay.com

Aktivisti reagujú na odovzdanú petíciu proti hazardu v Bratislave, z ktorej zmizlo 3 039 hárkov, pričom na jednom hárku je 16 – 17 podpisov.

BRATISLAVA 22. augusta – Zakázať hazard na celom území Slovenska a povoliť ho až po petícii, ktorú podpíše tridsať percent obyvateľov obce. S týmto návrhom prišla Iniciatíva Zastavme hazard, ktorá chce vyzvať premiéra Roberta Fica, aby riešil situáciu s hazardnými hrami a herňami. Reagujú tak na odovzdanú petíciu proti hazardu v Bratislave, z ktorej zmizlo 3 039 hárkov, pričom na jednom hárku je 16 – 17 podpisov.

Petičnému výboru sa podarilo vyzbierať 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8 018 hárkoch. Na to, aby bola petícia úspešná, samosprávy potrebovali vyzbierať aspoň 106-tisíc podpisov od oprávnených voličov.

Ako dnes členovia iniciatívy informovali na tlačovej konferencii v Bratislave, od Fica chcú, aby predložil návrh na zrušenie povinnosti petície na prijatie zákazu hazardu. V roku 2012 Národná rada SR rozhodla, že na obmedzenie hazardu na území mesta alebo obce treba petíciu s 30 percentami jeho obyvateľov od 18 rokov.

Po novom iniciatíva navrhuje, aby sa to na najbližšie roky otočilo. Jej členovia chcú, aby boli hazardné hry tam, kde ich budú chcieť ľudia. Na tlačovej konferencii aktivisti pripomenuli, že zmiznuté hárky s podpismi sú len zúfalá snaha proti zákazu hazardu v Bratislave. Podľa nich sa žiadny kriminálnik nesmie ľuďom vysmievať a obracajú sa na Fica, aby sa postavil na stranu ľudí.

Peter Beňa z Iniciatívy Zastavme hazard novinárom povedal, že o stratených podpisoch s bratislavským magistrátom nekomunikujú, nemajú ani záujem túto situáciu riešiť trestným oznámením. Podpisy od začiatku zbierať nechcú, tých bol podľa nich dostatočný počet a majú na to aj potvrdenie.

Hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová dnes pre médiá povedala, že spájanie prevádzkovateľov herní s mafiánmi a krádežami je absurdné. „Prevádzkovatelia sa nechcú dať zatiahnuť do tejto špinavej hry, ktorá sa deje okolo petície. Sami nerozumieme tomu, čo sa vlastne deje a ako sa mohlo s petíciou manipulovať,“ poznamenala s tým, že pre aktivistov a politikov má asociácia odkaz: „Dajte nám už pokoj! Špiníte naše podnikanie, ohovárate nás a predstavujete nepodložené štatistiky a ignorujete fakty.“

Hovorkyňa zdôraznila, že ich podnikanie je legálne. „Asi si nedostatočne prečítali novelu zákona o hazarde, kde je napísané, že obec má po novom kompetenciu prevádzku zakázať, ak porušuje verejný poriadok. Môžu to urobiť sami, bez petície a bez všeobecne záväzného nariadenia,“ doplnila.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal ako štatutárny zástupca hlavného mesta SR Bratislavy a súčasne ako predseda petičného výboru petície proti hazardu podal v piatok trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestných činov v súvislosti s chýbajúcimi petičnými hárkami petície proti hazardu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Nesrovnal po zmiznutí petičných hárkov povedal, že vôľa Bratislavčanov je nespochybniteľná, pretože existujú kópie hárkov. Ako vysvetlil, existujú relevantné právne interpretácie, ktoré hovoria o tom, že môžu byť použité aj tieto kópie. „Tým sme urobili mafiánom škrt cez rozpočet. Ako predseda a primátor spolu s kolegami urobíme všetko pre to, aby vôľa petičiarov a Bratislavčanov, ako aj duch a cieľ petície boli naplnené,“ povedal Nesrovnal s tým, že mafiánske metódy ich nezastavia ani nezastrašia.

Ako ďalej zhrnul, počet podpisov je dostatočný na to, aby pokračovali v príprave VZN o regulácii hazardu v Bratislave. Všeobecne záväzné nariadenie musí schváliť mestské zastupiteľstvo dvojtretinovou väčšinou, pričom na ňom už pracujú. „Chceme ho s mestskými časťami, poslancami, starostami a petičným výborom predložiť na mestské zastupiteľstvo ešte tento rok,“ povedala Nesrovnal s tým, že účinné by následne malo byť od budúceho roka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk