Aktivisti vytvorili v Bratislave svetelnú maľbu v tvare hlavy vlka, chcú chrániť karpatskú divočinu

002 gp slovakia light karpaty jpg.jpg
Foto: Greenpeace Slovensko

Aktivisti Greenpeace upozorňujú, že svet prichádza o rozmanitosť živočíšnych a rastlinných druhov.

Aktivisti Greenpeace v Bratislave vytvorili svetelnú maľbu zobrazujúcu hlavu vlka, ktorou odkazujú vláde, aby zachránila karpatskú divočinu. Greenpeace Slovensko sa takto pripojilo k medzinárodnej petícii Zachráňme Karpaty, ktorou žiadajú európskych a národných politikov o vypracovanie spoločného plánu ochrany karpatských lesov a skoncovanie s nezodpovedným lesným hospodárstvom.

Aktivisti vyzývajú politikov v celej Európe k novej, globálnej dohode o ochrane prírody. Na tieto skutočnosti upozornili dokonca aj vo vojnou zmietanej Ukrajine. Svet totiž podľa nich prichádza o rozmanitosť živočíšnych a rastlinných druhov. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová.

Protesty aktivistov Greenpeace na Slovensku, v Rakúsku, Belgicku, Českej republike, Dánsku, Nemecku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Ukrajine prebiehali v podobe veľkej svetelnej maľby znázorňujúcej lesné zvieratá, projekcie, laserovej animácie a vystúpenia orchestra. Hlavným cieľom bolo ukázať na naliehavú potrebu ochrany prírodnej rozmanitosti.

V celej Európe prebiehajú stovky aktivít na ochranu prírody, od mestskej zelene až po horské lesy. Zatiaľ, čo sa európski lídri schádzajú na stretnutí OSN o biodiverzite, aby hovorili o ambicióznych cieľoch v oblasti celosvetovej ochrany prírody, príroda u nich doma trpí. Ochrancovia prírody z celej Európe preto v Montreale žiadajú nielen ambiciózne sľuby, ale aj nové opatrenia na to, aby sľuby aj splnili,“ uviedla vedúca európskej kampane za jedlo, lesy a prírodu Sini Eräjää.

Aktivista z ukrajinskej skupiny na ochranu prírody v Kyjeve sa vyjadril, že sa do protestov na ochranu prírody zapoja. Konferencia OSN o biodiverzite, ktorá sa bude konať od 7. do 19. decembra v Montreale, by mala priniesť nový medzinárodný rámec ochrany biodiverzity.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk