Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropovod
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA
2. apríla 2015 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015, SITA

Aktivisti vyzývajú na zverejnenie konečnej trasy ropovodu

Podľa občianskeho združenia Nie ropovodu sľubujú kompetentní zverejnenie konečnej trasy ropovodu z Bratislavy do rakúskeho Schwechatu už štyri roky. Koncom marca pritom uplynula ďalšia lehota, do ktorej sa zaviazli tak urobiť.

Aktivisti z občianskeho združenia Nie ropovodu vyzývajú kompetentných, aby zverejnili konečnú trasu plánovaného projektu ropovodu z Bratislavy do rakúskeho Schwechatu. Ako informovali na tlačovej konferencii, organizátori projektu, konkrétne konzorcium Bratislava-Schwechat Pipeline, spoločnosť Transpetrol a ministerstvo hospodárstva sľubujú zverejnenie trasy ropovodu už štyri roky.

„V apríli 2011 som sa zúčastnila na prvej tlačovej konferencii k problematike trasy plánovaného ropovodu. O štyri roky sa tu stretávame znovu,“ povedala podpredsedníčka občianskeho združenia Liliana Rástocká.

„Vyzývame preto spoločnosť Bratislava-Schwechat Pipeline a ministerstvo hospodárstva, aby zverejnili konečnú trasu ropovodu, náklady na jeho výstavbu, návratnosť celého projektu a finančné prostriedky, ktoré už na projekt boli vynaložené od jeho vzniku.“ Podľa Rástockej je neprípustné, aby sa peniaze daňových poplatníkov vynakladali na projekt, ktorý sa nikam nehýbe.

Podľa predsedu občianskeho združenia Miroslava Draguna pripomína projekt ropovodu manželku seriálového inšpektora Colomba. „Každý o ňom už počul, ale nikto nikdy finálnu trasu nevidel,“ povedal.

Aktivisti sa podľa neho od kompetentných domáhajú zverejnenia trasy už od roku 2010, ale neúspešne. Na štúdie spojené s projektom sa pritom podľa Draguna vynaložilo už viac ako tri milióny eur.

„Viete si predstaviť, že niekto v súkromnej sfére by minul takú sumu peňazí bez toho, aby sa niečo reálne urobilo,“ pýta sa Dragun. Projekt má podľa neho v prvom rade zabezpečiť diverzifikáciu zdrojov pre rafinériu OMV. „Až potom môžeme hovoriť o Slovensku,“ povedal Dragun a zároveň vyzval vládu Roberta Fica, aby sa správala chlapsky a zverejnila svoje zámery.

„Buď verejne vyhlásim, že ropovod nie je priorita a odkladá sa na päť alebo desať rokov, alebo naopak, je to priorita a o dva alebo tri mesiace predstavím konečnú trasu projektu,“ dodal Dragun.

Projekt ropovod BSP je spoločným projektom Transpetrolu a rakúskej OMV. Za účelom tohto projektu spoločnosti zriadili konzorcium Bratislava-Schwechat Pipeline, ktoré má na starosti prípravu projektu. V pôvodnej verzii z roku 2008 mal ropovod smerovať cez územie Žitného ostrova. Neskôr BSP vypracovalo návrh 10 trás v takzvanom karpatskom alebo mestskom koridore. Mestský koridor má viesť cez Bratislavu, karpatský má smerovať cez Karpaty do rakúskej obce Marchegg.

Modely vedené cez Karpaty, ktoré sú pre aktivistov prijateľnejšie, sú však podľa Transpetrolu finančne nákladnejšie. Ministerstvo hospodárstva argumentuje v prípade výstavby ropovodu príjmami z tranzitu ruskej ropy do Rakúska a tiež možnosťou reverzného toku v prípade, že Rusko obmedzí alebo zastaví dodávky ropy na Slovensko.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X