Aktivisti žiadajú od mesta vyhlásenie prírodnej rezervácie Pramene Vydrice

Vydrica, Botanická záhrada
Foto: ilustračné, SITA

Občianska iniciatíva Chráňme povodie Vydrice žiada od mestského zastupiteľstva a primátora Bratislavy Iva Nesrovnala súhlas s vyhlásením prírodnej rezervácie Pramene Vydrice, jej časti na pozemkoch vo vlastníctve hlavného mesta.

Na podporu svojho zámeru aktivisti za účasti Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Malé Karpaty, vyhlásili petičnú akciu. Ako informoval Marek Poláček z LZ VLK Malé Karpaty, podporilo ju už viac ako 3 500 signatárov, medzi nimi LZ VLK, My sme les – občianska iniciatíva, Ochrana dravcov na Slovensku, Greenpeace Slovensko, Nadácia Ekopolis, Zelená hliadka, Za živé rieky – neformálna iniciatíva, Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, OZ Hrad – Slavín a STUŽ.

Zastavenie ťažby dreva a poľovania

Aktivisti z iniciatívy Chráňme povodie Vydrice sa snažia o zastavenie ťažby dreva a poľovania. Ako uviedli v tlačovej správe, na celom území rezervácie sa vyhlásením 5. stupňa ochrany dosiahne vylúčenie ťažby dreva a výkonu poľovníctva, so zachovaním udržiavania chodníkov a celej rekreačnej infraštruktúry. Podľa nich bude výsledkom zlepšenie rekreačnej funkcie, zvýšenie bezpečnosti návštevníkov a aj ochrany vzácnej prírody horného toku riečky Vydrice. „Iniciatíva má priniesť bezpečný pohyb bez rozjazdených chodníkov a cyklotrás, rekreáciu bez hluku ťažobných mechanizmov a stretov s poľovnými aktivitami, pozorovanie čistej prírody s minimalizovaným ľudským zásahom a oázu pokoja v dnešnom svete plnom stresu,“ uviedol Poláček.

Územie navrhovanej prírodnej rezervácie sa nachádza v Bratislavskom lesoparku na hornom toku Vydrice, medzi Peknou cestou, Spariskami, Malým Slavínom a Bielym Krížom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk