Aktivisti žiadajú v centre Bratislavy zavádzanie zón so zníženou rýchlosťou pre autá

hrad-bratislava-dunaj-most-doprava-gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

Podľa environmentálnych organizácií Bratislavu roky trápi vysoká úmrtnosť chodcov, znečistené ovzdušie a zvyšujúci sa počet áut na cestách.

Environmentálni aktivisti žiadajú zvýšenie bezpečnosti na cestách a zavedenie opatrení na spomalenie dopravy v Bratislave.

Organizácie Greenpeace Slovensko, Znepokojené matky a Cyklokoalícia to uviedli v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová.

Bezpečnosť ľudí v centre Bratislavy podľa nich môžu zvýšiť zóny s maximálnou povolenou rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu.

Potreba spomalenia rýchlosti

Organizácie spoločne merali rýchlosť na Vajanského nábreží v Bratislave. Cieľom aktivity bolo upozorniť vedenie hlavného mesta na potrebu zón s maximálne 30-kilometrovou rýchlosťou. Na miestach vhodných pre zriadenie zón podľa aktivistov vodiči často porušujú predpísanú rýchlosť.

To potvrdilo aj dnešné meranie, počas ktorého organizácie namerali jednému z vozidiel v centre rýchlosť 92 kilometrov za hodinu.

Väčšina ulíc v Bratislave je vhodná na realizáciu zón 30 s prvkami dopravného upokojovania rovnako, ako to vidíme v iných mestách, kde funguje doprava a život mesta oveľa lepšie. Týmto spôsobom sa pomerne rýchlo dá dosiahnuť zlepšenie bezpečnosti pre všetky obyvateľky a obyvateľov v krátkodobom horizonte,“ povedala Kristína Griačová z občianskeho združenia Cyklokoalícia.

Vysoká úmrtnosť chodcov

Podľa aktivistov Bratislavu roky trápi vysoká úmrtnosť chodcov, znečistené ovzdušie a zvyšujúci sa počet áut na cestách. Dopravná situácia v Bratislave a na Slovensku patrí dlhodobo medzi najhoršie v Európskej únii.

Na problém a absenciu dlhodobej vízie poukazujú aj zahraniční experti v reporte o udržateľnej mobilite v Bratislave, ktorý dnes organizácie odovzdali námestníčke primátora mesta Lenke Antalovej Plavúchovej.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk