Staromešťanka sa obula do Aufrichtovej: Starostke má byť preplatená dovolenka, no zamestnanci túto možnosť nemajú

BRATISLAVA: Deti v materskej škole dostali autíčka
Starostka bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. Foto: SITA/Branislav Bibel

Taktiež si podľa slov Miroslavy vedenie Starého Mesta navrhlo navýšenie platov a to o 40 percent.

Starostke Starého Mesta bude preplatená nevyčerpaná dovolenka za uplynulé roky, čo môže rozpočet mestskej časti zaťažiť o viac ako 10-tisíc eur. Konštatovala to Staromešťanka Miroslava Galková Batovska na stránke Starého Mesta – radosti a starosti na sociálnej sieti.

Táto suma môže podľa jej slov poriadne zaťažiť mestskú časť, obzvlášť v čase pandémie. Pani Miroslava v statuse tiež dopĺňa, že ostatní zamestnanci samosprávy takúto možnosť nedostali, zároveň mali nariadené čerpanie dovolenky. Taktiež pani Miroslava dopĺňa, že si vedenie Starého Mesta navrhlo navýšenie platov a to o 40 percent.

Bez zjavného dôvodu

Starostka však dovolenku nečerpala a dôvod na to neexistuje. Má totiž dvoch zástupcov, ktorí ju dokážu kvalitne a bez problémov zastúpiť. Práve to, že si dovolenku nečerpala z dôvodu nenahraditeľnosti, je jedným z argumentov na jej preplatenie. Jeden z poslancov na diskusii ku návrhu hovorí aj o dôležitosti čerpania dovoleniek a to zo strany psycho-hygieny.

Nechcela som sa k tejto téme pôvodne vyjadrovať, ale keďže poznám prácu ľudí na úrade a viem ako väčšina zamestnancov naozaj maká, príde mi to ako nonsens,“ vyjadruje nespokojnosť a nespravodlivosť pani Miroslava a dodáva: „Vyjadrenia vedenia úradu o tom, ako nie sú na rovnakej úrovni tej úrovni teda nepridali. Považujem to za vtipný elitársky cynizmus.

V rozprave k preplateniu dovolenky padli práve argumenty o tom, že starostka nemohla a nezvládala čerpať túto dovolenku. Vyplatenie by podľa slov prednostu, ktorý návrh predložil, rozpočet nezaťažilo, keďže mestská časť dostala rôzne dotácie a pomoc od sponzorov.

Výnimka preplatenia dovolenky

Jedinú výnimku dostal jeden zo zamestnancov, ktorý, ako uvádzajú v rozprave, je vo vedúcej pozícií a nemohol si teda dovolenku čerpať. Staré Mesto mu teda vyplatilo 50 dní dovolenky. Ostatní zamestnanci úradu mali nariadené čerpanie dovolenky, nemali teda nárok na vyplatenie nevyčerpanej.

Starostka sa k téme vyjadrila v diskusii s mestskými poslancami: „Návrh pripravil pán prednosta, nechám to na ňom. Ja nemám nijakú ambíciu, keď to bude schválené, bude...“ Návrh napokon prešiel. Z prítomných 20 poslancov za schválenie hlasovalo 11 a zdržalo sa 9.

Vyjadrenie mestskej časti

Hovorca starostky reagoval na naše otázky tým, že v roku 2019 čerpala starostka 13 dní dovolenky, pričom zvyšok nevyčerpanej odôvodňuje pracovnou vyťaženosťou vyplývajúcej z faktu, že šlo o jej prvý rok vo funkcii. V roku 2020, podľa slov hovorcu, bola dôvodom nečerpania dovolenky pandémia.

Starostka dokonca mala plánovať dovolenku, avšak pre meniace protipandemické opatrenia a mnohé iné pracovné povinnosti ju viackrát zrušila.

Ďalej argumentuje a konštatuje: „Situácia v roku 2020, miera zodpovednosti a rozsah povinností boli natoľko veľké, že napriek mimoriadnemu nasadeniu pracovníkov, vrátane zástupcov starostky, nebolo čerpanie dovolenky možné a pre neštandardnosť a vážnosť situácie ani vhodné. Zástupcovia starostky si dovolenku čerpali.“

Status stare mesto necenz.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk