Aktívni dôchodcovia chcú byť užitoční, pomáhajú s ochranou detí v okolí škôl

Kolaz bratislava dochodcovia.jpg

Projekt zdôrazňuje prínos aktívneho zapájania seniorov do riešenia bezpečnosti v komunite a zvyšuje kvalitu ich života.

Aktívni dôchodcovia vychádzajú do ulíc, aby pomáhali zabezpečiť ochranu detí v okolí škôl. Ide o projekt Mestskej polície Malacky, ktorá sa rozhodla využiť aktívnu účasť dôchodcov pri dohliadaní v dňoch školského vyučovania na bezpečnosť na priechodoch v blízkosti základných škôl v centre mesta.

Od polovice novembra aktívni dôchodcovia asistujú pri riadení dopravy na neregulovaných priechodoch, hlavne v ranných hodinách. Predtým, než sa dôchodcovia vydali do terénu, prešli s nimi  príslušníci mestskej polície odborné školenie z riadenia dopravy. Táto iniciatíva bola spustená kvôli tomu, že chýbajúci policajti nemohli pokryť viac ako štyri priechody v rámci základných škôl.

Zodpovednosť a profesionalita

Pomocníci v reflexných vestách a so svetelnými pomôckami sú profesionálni a riadia dopravu rovnako ako mestskí policajti. Vytvárajú pred priechodmi skupinky chodcov a umožňujú im prechádzať vozovku v pravidelných intervaloch. Tým zvyšujú bezpečnosť chodcov a zachovávajú plynulosť premávky v rannej špičke.

Podľa náčelníka mestskej polície Ivana Jurkoviča sú reakcie na túto iniciatívu pozitívne. Chodci, najmä rodičia detí, vítajú zvýšenú bezpečnosť na doteraz neregulovaných priechodoch. Aktívni dôchodcovia teraz pokrývajú aj priechody na Mierovom námestí a na Kláštornom námestí, a ich úloha bude pokračovať podľa požiadaviek a potrieb.

Pomoc aj počas podujatí

Policajti aktívnych dôchodcov nevyužívajú iba pri školských priechodoch, ale tiež pri usmerňovaní dopravy počas celomestských podujatí. Projekt ukazuje, že aktívne zapájanie seniorov do pomoci spoločnosti prispieva nielen k zlepšeniu bezpečnosti, ale aj k výraznému zvýšeniu kvality života seniorov.

Zapojenie dôchodcov do riešenia bezpečnosti na cestách je nielen praktickým riešením personálnych obmedzení, ale aj príkladom úspešnej spolupráce medzi políciou a občianskou komunitou. Tieto projekty nielen prispievajú k bezpečnosti na cestách, ale aj k celkovému pocitu účasti a prínosu pre seniorov v spoločnosti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk