AKTUALIZOVANÉ: Vieme, ako to vyzerá s rekonštrukciou hotela Kyjev na Kamennom námestí

Hotel Kyjev
Foto: BratislavaDeň, Lordship

Hotel Kyjev roky chátral, no svitá mu na lepšie časy. Minulý rok developer oznámil, že chystá jeho rekonštrukciu. Zisťovali sme pre vás, v akom je štádiu.

V 70. rokoch TOP bývanie

Hotel Kyjev sa nachádza na Rajskej ulici v tesnej blízkosti Kamenného námestia. Bol postavený v roku 1973 a má výšku 65 metrov. V začiatkoch fungovania patril hotel medzi TOP ubytovacie zariadenia v hlavnom meste, pretože tu v tej dobe neexistovala konkurencia. Na prelome tisícročí sa hotelu prestalo dariť a boli potrebné nemalé financie na skvalitnenie ubytovania pre hostí.

Hotel Kyjev
Vzhľad hotela kedysi. Foto: SITA

Odkúpil ho britský developer

V roku 2004 sa zmenil majiteľ hotela – odkúpil ho britský developer Lordship. Hotel sa nejakú dobu ešte držal a bol v prevádzke, avšak v roku 2011 ho zatvorili. Minulý rok developer verejnosti oznámil, že mu plánuje dať novú tvár. Zmeniť by sa mal nielen vzhľad hotela, ale malo by vzniknúť podzemné parkovisko pre približne 500 áut. Okrem parkoviska je plánovaná i výstavba nového námestia medzi Cintorínskou a Rajskou ulicou.

Na konci novembra bude známe, ako bude vyzerať fasáda hotela

Developer sa poslednýkrát pre médiá o rekonštrukcii nehnuteľnosti vyjadril v auguste. Plánuje investíciu vo výške 80 až 100 miliónov eur. Spustenie prác závisí od získaní stavených povolení a dĺžka trvania sa odhaduje na 12-16 mesiacov. Pred niekoľkými mesiacmi developer oznámil, že pred koncom roka plánuje predložiť dokumentáciu pre územné rozhodnutie. V súčasnosti dokumentáciu ešte stále finalizujú a chystajú sa ju podať na príslušné orgány čo najskôr po jej dokončení.

Hotel Kyjev, street art fasáda
V súčasnosti je na hoteli Kyjev street artová fasáda. Foto: BratislavaDeň

Posunom v rekonštrukcii je ukončenie súťaže na novú fasádu hotela Kyjev, pričom verejnosti plánuje developer do konca mesiaca vybrané súťažné návrhy predstaviť. Peter Borko zo spoločnosti Lordship oznámil, že celkový víťaz bude oficiálne vyhlásený 27. novembra. Návrh fasády z víťaznej práce bude použitý ako nová fasáda hotela a jeho autor bude uvedený ako spoluautor projektu. Pokiaľ sa pýtate, čo bude so street artovou fasádou hotela Kyjev, ktorá sa na ňom nachádza od júna, Peter Borko má jasnú odpoveď: „Plánujeme ju tam ponechať až do začiatku rekonštrukcie budovy bývalého Hotela Kyjev.“

Ako bude vyzerať nové námestie medzi ulicami Rajská a Cintorínska?

Na mieste, kde by malo vzniknúť nové námestie, sa v súčasnosti nachádza nevyužitá rampa do podzemia. „Základom pre nový priestor je ju zrušiť a zbaviť tak trojuholník medzi ulicami Cintorínska a Rajská bariér. Na jej mieste plánuje investor vybudovať nové námestie, ktoré má spĺňať aj úlohu kultúrneho hubu a výrazne tak oživí tento dnes zanedbaný priestor. Plánovaná je napríklad open air galéria, či priestor pre kvalitné hudobné kluby, ktoré v Bratislave chýbajú,“ dodáva na záver Peter Borko.

Nové námestie vedľa hotela Kyjev
Vizualizácia k novému námestiu v blízkosti hotela Kyjev. Foto: Lordship

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk