21.2.2025 (SITA.sk) –
aktualizované 21. februára, 13:08
Hlavným mestom sa šíri neznámy zápach, hasiči jeho pôvod preverujú. Informuje o tom hovorca krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave Štefan Koči.
Podľa neho sa hasiči aktuálne snažia identifikovať zdroj zápachu, ktorý je cítiť najmä v Dúbravke, Novom Meste a Karlovej Vsi. Únik plynu sa podľa hovorcu nepotvrdil.
Hasiči využívajú spektrometer
„Hasiči pri svojej činnosti využívajú Spektrometer SIGIS 2 (skenovací infračervený systém pre meranie nebezpečných látok v ovzduší), ktorý dokáže monitorovať ovzdušie v rozsahu 360° okolo prístroja,“ priblížil hovorca.
Prístroj podľa neho dokáže vykonávať merania 24/7, nakoľko obsahuje infrakameru. Ako dodal, zápach šíriaci sa Bratislavou a udalosť, pri ktorej v stredu v priemyselnom areáli unikol do ovzdušia chlór, spolu nesúvisia.
Teórií majú viacero
Hovorca hlavného mesta Peter Bubla dodal, že magistrát v súvislosti s pretrvávajúcim zápachom a udalosti v areáli Istrochemu od začiatku aktívne komunikuje so sekciou krízového riadenia na Ministerstve vnútra SR ako aj s HaZZ a žiada informácie.
„Platí však, že verejne komunikovať tieto udalosti by mal v prvom rade ten, kto má v danej chvíli najviac informácií. V tomto prípade teda najmä pôvodca (Istrochem) a štát, teda ministerstvo vnútra prostredníctvom Policajného zboru, HaZZ a OÚ,“ poznamenal.
„Podľa nám dostupných informácií, únik chemickej látky v priestoroch bývalého Istrochemu v Bratislave nesúvisí so zápachom plynu v meste. Merania a zisťovanie zdroja zápachu vykonal aj Slovenský plynárenský priemysel, ktorý však nezistil prítomnosť plynu v uliciach,“ doplnil Bubla s tým, že nebola potvrdená ani prítomnosť žiadnej zdraviu závadnej látky v ovzduší.
Podľa magistrátu existuje predpoklad, že by mohlo ísť o odorant, ktorá sa pridáva do palivových plynov. Táto látka má silný a výrazný zápach aj pri extrémne nízkych koncentráciách. „Je neškodný pre ľudské telo a nespôsobuje žiadnu škodu na ľudskom zdraví. Zatiaľ však zdroj tohto zápachu stále potvrdený nie je a príslušníci HaZZ aj naďalej vykonávajú činnosti súvisiace s jeho identifikáciou,“ doplnil Bubla.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdravie obyvateľov nie je ohrozené
V súvislosti so zápachom v Bratislave nie je ohrozené zdravie obyvateľov, uvádza hovorca Ministerstva vnútra SR Matej Neumann. Počas posledných dní preverovali viacero hlásení od občanov, ktoré sa týkali šírenia nepríjemného zápachu pripomínajúceho plyn.
„Ubezpečujeme obyvateľov, že séria meraní počas niekoľkých dní nepreukázala škodlivosť látky spôsobujúcej zápach,“ poznamenal hovorca.
Aj keď nejde o ohrozenie života a zdravia obyvateľov, príslušníci Hasičského a záchranného zboru spolu so zamestnancami odboru krízového riadenia Okresného úradu Bratislava a Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany Nitra aj naďalej vykonávajú merania na nahlásených miestach a vytypovaných lokalitách s cieľom zistenia pôvodcu znečistenia. Podľa ministerstva výsledky opakovane potvrdili, že zápach nie je zdraviu škodlivý.
Spolupráca so SHMÚ
Členovia výjazdovej skupiny Okresného úradu Bratislava sú v kontakte aj s mestom Bratislava. Ako ministerstvo vnútra informovalo, zápach v Bratislave nesúvisí s udalosťou, ktorá sa udiala v stredu 19. februára v areáli Istrochemu.
„V prípade zápachu, ktorý sa šíri z doteraz neznámeho miesta, ide pravdepodobne o „tetrahydrotiofén“ (THT), zdravotne nezávadnú látku, ktorá sa používa na odorizáciu zemného plynu,“ priblížilo ministerstvo. THT je možné cítiť už vo veľmi nízkych koncentráciách, preto sa používa vo veľmi malých množstvách. Výmenu dát z meraní realizujú aj so Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ).
„Ohrozenie obyvateľov doteraz nepotvrdili merania záchranných zložiek a rovnako ani údaje z varovnej siete kvality ovzdušia SHMÚ,“ doplnil hovorca. Ako dodal, pokiaľ majú obyvatelia akékoľvek podozrenie, že dochádza k úniku nebezpečných látok, je vhodné kontaktovať niektorú z tiesňových liniek 150 alebo 112.
Nie je dôvod na vyhlásenie mimoriadnej situácie
Pre citlivejšie osoby môže byť silnejší zápach stimulantom. V takom prípade by sa mali riadiť odporúčaniami zdravotníkov. „V tejto situácii platí, že zápach v ovzduší, ktorý neohrozuje život a zdravie obyvateľov, nie je dôvodom na vyhlásenie mimoriadnej situácie,“ dodalo ministerstvo.
Ministerstvo vnútra zabezpečuje prostredníctvom odborov krízového riadenia okresných úradov v sídle kraja, respektíve Centrálneho monitorovacieho a riadiaceho strediska sekcie krízového riadenia varovanie v prípade ohrozenia, pokiaľ tak neurobil prevádzkovateľ objektu alebo samospráva.
V tomto prípade však podľa ministerstva nie sú potvrdené nebezpečné látky ani na základe viacnásobných meraní KCHL CO a HaZZ uskutočnených v hlásených oblastiach v rozdielnych dňoch.
Úlohy a zodpovednosť majú aj ohrozovatelia
Ministerstvo pripomína, že úlohy a zodpovednosť v rámci civilnej ochrany majú aj ohrozovatelia – právnické osoby a fyzické osoby – podnikatelia, ktorí svojou činnosťou môžu ohroziť život, zdravie alebo majetok.
Sú povinní oznámiť bezodkladne vznik mimoriadnej udalosti a navrhnúť opatrenia na ochranu života, zdravia a majetku okresnému úradu a obci, na ktorej území pôsobia, vykonávať hlásnu službu pre svojich zamestnancov, osoby prevzaté do starostlivosti, iné osoby a obce, ktoré bezprostredne ohrozujú.
Viac k témam: Bratislava, Hasiči, hovorca hlavného mesta, Policajný zbor, Zápach
Zdroj: SITA.sk – Bratislava už tri dni smrdí, najhoršie je to v týchto častiach. Zdravie obyvateľov však podľa štátu nie je ohrozené – FOTO © SITA Všetky práva vyhradené.