Venezuelský opozičný kandidát na prezidenta Edmundo González odišiel z krajiny, dostal azyl v Španielsku

60322_venezuela_election_94294 640x420.jpg

8.9.2024 (SITA.sk) – Niekdajší venezuelský opozičný prezidentský kandidát Edmundo González utiekol do exilu a dostal azyl v Španielsku.

Jeho odchod v sobotu v noci oznámila venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguezová, podľa ktorej sa vláda rozhodla umožniť Gonzálezovi bezpečný odchod z krajiny, aby to pomohlo nastoliť politický pokoj v krajine. Len pár dní predtým úrady nariadili jeho zatknutie.

González ani líderka opozície María Corina Machadová tieto informácie nekomentovali. Španielska vláda však uviedla, že rozhodnutie opustiť Venezuelu urobil González sám a vlasť opustil v lietadle, ktoré poslali vzdušné sily.

Bývalého diplomata považujú opozícia a niekoľko zahraničných vlád za víťaza sporných júlových prezidentských volieb, ktoré podľa úradov vyhral terajší vodca Nicolás Maduro.

Sedemdesiatpäťročný González sa na poslednú chvíľu stal kandidátom opozície po tom, čo jej líderka Machadová dostala zákaz.

Viac k témam: Prezidentské voľby vo Venezuele
Zdroj: SITA.sk – Venezuelský opozičný kandidát na prezidenta Edmundo González odišiel z krajiny, dostal azyl v Španielsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk