Aktuálnou situáciou trpia nielen dospelí, ale aj deti. Pochopenie hľadajú na Linke pomoci pre deti a mládež

Couple and daughter lying on warm floor and drawing
Foto: ilustračné, getty images

Počet telefonátov na Linku pomoci pre deti a mládež na číslo 116 111 stúpa. Okrem hlavnej témy, ktorou je v týchto dňoch koronavírus, v rozhovoroch stále viac rezonuje aj téma, ako tráviť čas doma.

Počet telefonátov na Linku pomoci pre deti a mládež na číslo 116 111 stúpa. Okrem hlavnej témy, ktorou je v týchto dňoch koronavírus, v rozhovoroch stále viac rezonuje aj téma, ako tráviť čas doma.

Ako informovala koordinátorka dištančného poradenstva Linky detskej istoty Táňa Ivanič Rybanská, linka reaguje na potreby volajúcich a prináša sto nápadov na využitie voľného času alebo jednoducho toho, ako sa doma nenudiť.

Dopad karantény na detskú psychiku

Pre karanténu, potrebnú na ochranu pred šírením koronavírusu, sa veľa rodín ocitlo v situácii, že celý deň strávia spolu doma. „Sú deti, ktoré si vedia samy naplniť takéto neštruktúrované voľno, ale pre mnohé to môže byť vážny problém, sktorým si samy neporadia. Nedostatok aktivít môže u nich spôsobiť nudu, apatiu, smútok, depresiu, alebo naopak, môže viesť ku zvýšenému nepokoju, podráždenosti, hnevu či iným psychickým problémom,“ podotkla Ivanič Rybanská.

Takisto upozornila, že hodiny strávené pri počítači, s mobilom v ruke alebo pri hracej konzole rodičov síce zdanlivo odbremenia, ale na zdraví deťom nepridajú.

Rozvoj detskej tvorivosti

„Ako odozva na dennodenné stovky telefonátov detí a mladých ľudí na Linku detskej istoty, práve s otázkami ‚Čo sa dá ešte doma robiť?‘ – sa zapojili do rozmýšľania aj naše poradkyne – ‚Linkáčky‘,“ uviedla Ivanič Rybanská. Pracovníčky vymysleli sto nápadov, medzi ktorými sú napríklad vyrobenie bublifuku, pozeranie starých albumov, stavanie bunkrov z nábytku, vypracovanie veľkonočnej výzdoby či pohľadníc, kresba komiksu, rozcvička, ale aj vytvorenie kŕmidla pre vtáčiky alebo inej užitočnej veci.

Čas pre rodinu

Je dôležité, aby sa rodičia nespoliehali na to, že sa ich deti doma „nejako samy zabavia“. Mali by im pomôcť denné aktivity naplánovať či zorganizovať, a to hlavne tak, aby okrem každodenných povinností strávili aspoň časť dňa spoločne a aktívne. Kompletná tabuľka s nápadmi aktivít na využitie voľného času je dostupná na stránke www.ldi.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk