Aký osud čaká bývalý Obchodný dom Ružinov? Skelet Hirošimy straší obyvateľov už roky

Obchodný dom Ružinov
Obchodný dom Ružinov stojí od roku 1984. Foto: BratislavaDeň

Do roku 2018 nebolo možné pohnúť so stavbou pre komplikované majetko-právne vzťahy.

Ak ste niekedy prechádzali ružinovskou časťou Pošeň, možno ste zaregistrovali skelet bývalého Obchodného domu Ružinov. Dostal prezývku Hirošima.

Obchodný dom dokončili v roku 1984. Ide o budovu s prvkami posmodernizmu. Ružinovčania mohli nakupovať v prevádzkach rôzny sortiment ako napríklad drogériu, domáce potreby, občerstvenie či kvety. V roku 1998 prebehla prestavba prízemia. Obchodný dom nefunguje približne od roku 2005.

OD Ružinov
Obchodný dom Ružinov. Foto: www.facebook.com

V čom je problém

Schátraný skelet vníma negatívne aj samotný Ružinov. Vo svojom mesačníku Ružinovské echo vysvetlil, že so situáciou nebolo možné pohnúť až do roku 2018 pre majetkovo-právne vzťahy. Do projektu vstúpil nový investor MiddleCap so svojím návrhom. Následne sa začalo so získavaním potrebných povolení.

Problém je podľa mestskej časti však v tom, že na mieste je ešte stále platné stavebné povolenie pre obchodný dom Yosaria Plaza. „Ak by sa postupovalo podľa týchto plánov, vyrástlo by nákupné centrum podobné ako Vivo. Tento koncept však odmietali nielen obyvatelia, ale aj mestská časť,“ uvádza Ružinov.

Zničená stavba kostry mala byť súčasťou novej stavby a nejde ju zbúrať zo dňa na deň. Stavebník musí mať nové stavebné povolenie.

Výstavba prinesie cyklotrasu

Investor rozhodoval o vzhľade novej stavby s členmi komisie, ktorá sa skladala z mestskej časti a bratislavského magistrátu. Nová budova bude nižšia a menšia na rozdiel od pôvodného zámeru.

Projekt prinesie výstavbu približne 200 bytov a občiansku vybavevenosť. Hlavný vstup do areálu bude z Tomášikovej ulice. Pribudne taktiež cyklotrasa a svetelná križovatka.

Stavebník by sa mal postarať aj o revitalizáciu blízkeho okolia, na ktoré poputuje približne 10 miliónov eur. Obnovou prejde napríklad Papánkovo námestie. Ako Ružinov dodáva, investor potrebuje už posledné súhlasy a môže sa začať povoľovací proces.

Nový projekt Ružinov
Vizualizácia nového projektu. Foto: Facebook/ MiddleCap

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk