Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stanica Stupava
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Stanica Stupava - Mást
9. októbra 2021 Správy Bratislava od BratislavaDen.skstupava.sk Diskusia()

Aký osud čaká ošarpanú železničnú stanicu v Stupave? Mesto navrhlo 3 možnosti

Premávka na stupavskej železničnej stanici fungovala od roku 1891.

Vlastníkom železničnej stanice boli do roku 2020 Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). V tomto roku spísala Stupava so ŽSR kúpnu zmluvu, na základe ktorej prešla správa stanice spolu s priľahlými pozemkami do správy mesta.

História stanice

Železničná stanica vypravila prvých cestujúcich v roku 1891. Ako uvádza Stupava na svojom webe, doprava bola najprv zdarma. Okrem osobnej prepravy fungovala aj nákladná, zo Stupavy sa dovážal najmä cement a výrobky miestnych závodov.

Parná lokomotíva jazdila do roku 1967, kedy bola nahradená motorovou. V súčasnosti je budova ošarpaná a roky v nej nič nie je.

Rozhodovala aj verejnosť

V stredu 6. októbra prebehlo stretnutie vedenia mesta a verejnosti. Malo sa rozhodnúť, na aký účel bude budova bývalej stanice slúžiť. Do procesu sa zapojilo takmer tisíc občanov. Spoločnými silami dospeli k 3 nápadom.

Budova by si mohla zachovať funkciu historického miesta, v ktorej by sa odrzkadľovali dejiny Stupavy, samotnej železnice či pestovanie kapusty. História by bola badateľná cez fyzické prvky ako bývalé tabule na železnici, jej vozne či bývalý areál skladov. Súčasťou by bola taktiež stála expozícia s fotografiami a písomnosťami.

Druhým nápadom bolo premeniť budovu na centrum stretávania sa generácií, rozvoja komunity, vzdelávania a kultúry. V centre by boli aktivity najmä pre deti a mládež, avšak zabavili by sa tu aj dospelí. Program by mohli zahŕňať aktivity od miestnych združení a organizácií.

Posledným nápadom je spraviť z miesta zelený priestor na oddych. Zelený pozemok a upravené okolie s vodozádržnými opatreniami by zvýšili úroveň verejného priestoru okolo stanice. Miestni obyvatelia by tu mohli dochádzať za športom do skateparku, workoutovej zóny či na petang.

Ktorý návrh na využitie železničnej stanice sa vám páči najviac?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X