Ministerstvo sa rozhodlo zakázať chov mačkovitých šeliem a primátov na Slovensku, výnimkou sú iba zoologické záhrady.
Ak bývate na západnom Slovensku, možno ste počuli o sibírskych tigroch pri Senci, presnejšie neďaleko obce Kostolná pri Dunaji. V zariadení mohli návštevníci vidieť nielen tigre, ale aj levy.
Dlhoročná práca s tigrami
O tigre sa s láskou stará majiteľka zariadenia pani Yveta. Ako uvádza na svojej webovej stránke, cieľom chovu je zachrániť aspoň nejaké jedince ohrozeného druhu tigra sibírskeho pred vyhubením.
Zariadenie pri Senci imituje prirodzené prostredie zvierat. V klietkach majú dostatok zelene, drevené pne či vyššie posedy, na ktorých sa mláďatá i dospelé jedince hrajú. Schladiť sa môžu v umelo vybudovanom bazéniku.
Tigre žijú na samote na pol hektárovom areáli obklopenom lesmi a poliami. Zvieratá chodia navštevovať nielen rodiny, ale i žiaci základných či stredných škôl. Chovatelia sa snažia oboznámiť deti aj mládež so životom šeliem prostredníctvom besied.
Výnimku majú iba ZOO
Majiteľka zverejnila na sociálnej sieti príspevok, v ktorom uviedla, že hrozí celej jej 30-ročnej práci koniec a bude hodená do koša.
„Ministerstvo životného prostredia SR, na čele s p. Budajom a europoslancom p. Hojsíkom, sa rozhodli zakázať chov mačkovitých šeliem a primátov na Slovensku. Výnimku budú mať len zoologické záhrady,“ opísala Yveta v príspevku.
Ako vysvetľuje nešťastná majiteľka, ide o najväčšiu európsku chovnú stanicu tigra sibírskeho. V zariadení sa narodili mláďatá, ktoré tam prežili celý život. Niektoré z tigrov boli zachránené z českých cirkusov. Majiteľka privíta akúkoľvek pomoc pri záchrane svojich tigrov.
Prísnejšie kontroly chovateľov
Návrh novely zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín Ministerstva životného prostredia SR na dnešnom rokovaní schválila vláda. Zákon má nadobudnúť platnosť od 1. januára 2022.
Cieľom je zabrániť nelegálnemu obchodovaniu so živými či mŕtvymi exotickými druhmi a to tak, že sa chovatelia budú prísnejšie kontrolovať. Kontroly budú zamerané aj na nelegálny prevoz zvierat cez Slovensko.
„Pracovníci štátneho dozoru budú podľa zákona oprávnení pri vykonávaní dozoru vstupovať na pozemky, do stavieb, objektov, prevádzkových priestorov a iných zariadení, kde sa nakladá s exemplármi vybraných druhov,“ inforovala agentúra SITA.