Alergici, pozor: Teplé počasie so sebou prinieslo aj peľovú sezónu

alergia-pel-alergik-vystraha-gettyimages.jpg
Foto: GettyImages

Výrazné oteplenie v uplynulom týždni naplno naštartovalo peľovú sezónu jelše a liesky. Prognóza nie je pre ľudí s alergiou na rozličné druhy peľu rastlín a drevín veľmi priaznivá.

Ako informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, dnešným dňom spúšťajú komplexné peľové spravodajstvo novej peľovej sezóny 2019. Od konca februára už pracuje všetkých 6 monitorovacích staníc v Bratislave, Banskej Bystrici, Trnave, Nitre, Žiline a Košiciach.

Napriek niekoľkým daždivým dňom dosahoval peľ jelše a liesky v 9. kalendárnom týždni na väčšine územia Slovenska vysoké až veľmi vysoké denné hladiny. „Najvyššie denné koncentrácie peľu v ovzduší zachytili skoro všetky monitorovacie stanice v posledný februárový deň, keď denné koncentrácie peľu jelše v Bratislave dosiahli 619 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu,“ uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ.

Vyskytuje sa už aj peľ brestu a topoľa

V Bratislave sa už naplno rozbehla aj peľová sezóna drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, u ktorých bola zaznamenaná najvyššia denná koncentrácia – 428 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval v menších množstvách peľ brestu a topoľa. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali len nízke až stredné hladiny.

Po naštartovanej peľovej sezóne jelše aj liesky je možné podľa odborníkov počas slnečných či veterných dní bez zrážok očakávať vysoké až veľmi vysoké koncentrácie peľu v ovzduší. „Peľ jelše sa udrží na približne podobnej úrovni. Zvýšia sa aj denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Rovnako pribudne aj peľ brestu a topoľa. Pokles denných hladín peľu bude ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou a prípadnými nočnými mrazmi,“ dodala k prognóze Lafférsová s tým, že podrobnejšie informácie nájde verejnosť na stránke alergia tu a na stránke zdravie tu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk